Şcoala de odinioară de la Inuri - Topoloveni

La sfârșitul secolului al XIX-lea, Topoloveni era o comună care făcea parte din fostul județ Muscel, fiind formată din satele Cârcinovu, Inurile și Topoloveni. Comuna însuma nu mai puțin de 684 de locuitori.

Întrucât la acea vreme localitatea se afla în plină dezvoltare, iar populația era în creștere, se dorea ca cetățenii sa aibă un minim de educație. Așa a luat ființă, în anul 1830, școala de la Inuri, transformată, în prezent, într-un muzeu care păstrează vie amintirea școlii de odinioară.

Muzeul a fost inaugurat în anul 2017 și poartă numele Înaltului Ierarh al Bisericii Ortodoxe Române, Mitropolitul Daniil Topolovenu.

Clădirea, ridicată în stil românesc, cu verandă la intrare, foarte bine luminată, are doua încăperi, fiind construită făra etaj. În camera cea mare era sala de clasă, iar încăperea mai mică era locul unde se retrăgea învățătorul în pauzele copiilor.

Spațiul expozițional cuprinde obiecte școlare vechi, precum bănci din lemn, catedra, tabla, manuale, instrumente de scris etc.

De asemenea, sunt expuse costume populare, obiecte de țesut covoare tradiționale, fotografii vechi, vase de lut, ceramică și alte obiecte de uz casnic, toate donate de locuitorii zonei Inuri și de cetățeni ai orașului Topoloveni.

Cartierul Inuri este situat în partea de nord-vest a orașului Topoloveni. Denumirea de "Inuri" provine de la una din vechile ocupaţii practicate în trecut de populaţia din zonă, și anume producerea culturilor de in.

În acest cartier se află și Biserica veche Inuri, cu hramul Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril, monument istoric ce datează din epoca medievală târzie.

Orașul Topoloveni se află în sud-estul județului Argeș, în marginea sudică a Platoului Cândești, pe malurile râului Cârcinov. Este străbătut de șoseaua națională DN7, care leagă Piteștiul de București. La Topoloveni, din acest drum se ramifică șoseaua județeană DJ 702, care îl leagă spre nord de Priboieni, Beleți-Negrești, Dobrești, Boțești și mai departe în județul Dâmbovița de Cândești.

(Sursa: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Topoloveni - orasultopoloveni.ro, travellerinromania.com)