Podul de la Valea Danului a fost redat circulației rutiere! 


Consiliul Județean Argeș informează că de astăzi, 12 august, de la ora 12:00, a fost reluată circulația pe podul peste râul Argeș, de pe DJ 703H, km 0+552, Valea Danului, după două luni de reparații


Consiliul Județean Argeș informează că de astăzi, 12 august, de la ora 12:00, a fost reluată circulația pe podul peste râul Argeș, de pe DJ 703H, km 0+552, Valea Danului, după două luni de reparații. 

Lucrările au fost realizate de Regia Autonomă Județeană de Drumuri Argeș, cu finanțare integrală asigurată de Consiliul Județean Argeș. 

Astăzi, președintele CJ Argeș, Ion Mînzînă, alături de administratorul public al județului, Cristian Puiu, și de directorul RAJDP Argeș, Alina Nicolau, au verificat la fața locului finalizarea lucrărilor. 

Ion Mînzînă, președinte CJ Argeș: 

„A fost un efort deosebit, nu doar din punct de vedere tehnic, ci și financiar, pentru a găsi resursele necesare acestor reparații impuse de evaluările experților. Mă bucur că astăzi putem spune că podul este redeschis cu 10 zile mai devreme decât termenul asumat, iar circulația se poate desfășura în condiții decente și sigure." 

Alina Nicolau, director RAJDP Argeș: 

„Circulația se va face alternativ, pe un singur sens, dirijată prin semafoare. Există restricție de tonaj de 7,5 tone, iar podul este monitorizat video pentru respectarea regulilor și siguranța participanților la trafic. 

Traficul greu rămâne deviat pe rutele:

  • Curtea de Argeș - DN 73C - Tigveni - DJ 678A (Cepari) - DJ 703H (Valea Danului) 

  • Curtea de Argeș - DN 7C - Albești - DC 253 (str. Lunca) - DJ 703H (Valea Danului)" 

Podul de la Valea Danului, construit la începutul anului 1919, a avut nevoie de aceste lucrări urgente pentru a-și îndeplini în continuare rolul vital în infrastructura rutieră județeană.