Deschiderea Olimpiadei Naționale de Religie la Mioveni

Luni, 6 aprilie 2015, Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel" din Mioveni a fost gazda unui dublu eveniment: deschiderea oficială a Olimpiadei Naționale de Religie – Cultul Ortodox, la care participă peste 300 de elevi, precum și Reuniunea de Primăvară a Corurilor din Județul Argeș, eveniment organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Argeș, în parteneriat cu Centrul Cultural Mioveni.

Expozitia-concurs de icoane "Rugamu-ne Tie!" - la cea de-a XVII-a editie

Expozitia-concurs de icoane

Joi, 2 aprilie, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a fost prezent, alături de ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, la vernisajul celei de-a XVII-a ediții a Expoziției- concurs național de icoane, intitulată "Rugămu-ne Ţie!". Cele 97 de lucrări de excepție sunt expuse, timp de trei săptămâni, la Galeria de Artă Naivă a Muzeului Judeţean Argeş. La expoziţia- concurs de icoane participă 55 de creatori profesionişti şi amatori, artiști iconari, ale căror...

Statie de aliementare cu apa la Lunca Corbului

Joi, 2 aprilie, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a participat la inagurarea stației de alimentare cu apă potabilă, în comuna Lunca Corbului. În urma acestei investiții, peste 400 de familii din satele Lăngești, Silișteni și Bumbuieni vor beneficia de apă curentă, captată dintr-un puț de adâncime (200 m) și pompată printr-o rețea de 17 km, în cele trei sate. Obiectivul a fost realizat cu sprijinul Consiliului Județean Argeș.

Vizita in Arges a Ambasadorului Republicii Iran în România - 19.03.2015

Joi, 19 martie, Președintele Consiliului Județean Argeș s-a întâlnit cu Ambasadorul Republicii Islamice Iran în România, E.S. Domnul HAMID MOAYYER, care a efectuat o vizită de lucru în județul Argeș, fiind însoțit de Dl. Mojtaba Ramezani, Atașat Economic. Programul a debutat cu o întalnire la sediul Palatului Administrativ, unde înalții oaspeți au purtat discuții cu reprezentanții autorităților județene și ai Camerei de Comerț și Industrie Argeș, inițiatorii acestei vizite.

Zona montană a Argeșului și Muscelului, alături de vestigiile unui trecut legendar, se dezvăluie turiștilor la Târgul de Turism al României

Odată cu sosirea primăverii, Consiliul Județean Argeș invită publicul să descopere farmecul "Zonei montane a Argeșului și Muscelului - diversitate și unicitate în România", alături de vestigiile unui trecut legendar, prin intermediul proiectului "Muzeul Județean Argeș – moștenire culturală, istorie și continuitate", într-o călătorie în timp și spațiu, ce va avea loc la ROMEXPO, în perioada 12-15 Martie 2015, la Târgul de Turism al României, în Pavilionul C5.