De Dragobete, spectacol în aer liber în centrul Piteștiului !

Miercuri, 24 februarie, începând cu ora 14.00, în zona centrală a Municipiului Pitești, în fața Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu", va avea loc un spectacol în aer liber dedicat zilei de Dragobete, organizat de Primăria Municipiului Pitești, în colaborare cu Școala Populară de Arte și Meserii Pitești, Centrul Cultural Pitești și Filarmonica Pitești.

Colegiul Național “Zinca Golescu”, un centenar de excepție !

Astăzi, 19 februarie, Colegiul Național „Zinca Golescu" a sărbătorit 100 de ani de existență. Evenimentul a fost găzduit de Fundația Culturală Ilfoveanu și a reunit, într-un cadru restrâns, elevi, absolvenți, părinți, cadre didactice, membri ai comunității argeșene, reprezentanți ai autorităților și instituțiilor publice locale.

“CĂLĂTOR PRIN TRECUT” - IN MEMORIAM AUGUSTIN LUCICI

Muzeul Județean Argeș a organizat astăzi un eveniment cu o profundă încărcătură emoțională, avându-l în prim plan pe regretatul artist Augustin Lucici.

CURS DE ROBOTICĂ GRATUIT, la Biblioteca Județeană “Dinicu Golescu” Argeș !

În perioada martie - mai 2021, Biblioteca Județeană "Dinicu Golescu" organizează CURS DE ROBOTICĂ pentru următoarele grupe de vârstă: 8 - 11 ani și 11 - 14 ani.

Din această lună, cetățenii comunei Lerești își pot plăti sumele datorate către bugetul local (taxele şi impozitele, amenzile) și online, prin intermediul platformei “ghiseul.ro”.

"Primăria Comunei Lerești a implementat serviciul pentru plata online a taxelor și impozitelor prin internet, într-un mediu total securizat. Programul este deja funcțional și chiar s-au făcut plăți. Mi-am dorit mult timp acest lucru pentru locuitorii noștri." - Marian Toader, primarul comunei Lerești.