Răspunsul Gărzii Forestiere de Mediu Ploiesti, în urma solicitării CJ Argeș, cu privire la defrișările în zona Ghițu – Molivișu

În data de 20 februarie a.c., Consiliul Județean Argeș a înaintat către Garda Forestieră de Mediu Ploiești o adresă prin care solicita un răspuns legat de modul în care s-au făcut defrișările în zona GHIȚU – MOLIVIȘU, zona Pârtiei de Schi Molivișu, existând suspiciuni că, în zonă, s-au făcut defrișări ilegale. La două luni de la înaintarea adresei, Garda Forestieră de Mediu Ploiești a răspuns Consiliului Județean Argeș, confirmând suspiciunile:

Sedinta Consiliului pentru Dezvoltare Regionala Sud Muntenia - C.J. Arges - Miercuri, 12.04.2017, ora 11.00

Mâine, 12 aprilie, începând cu ora 11.00, la Sala Mare a Consiliului Județean Argeș va avea loc ședința ordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Vor participa, alături de conducerile ADR Sud Muntenia și ale consiliilor județene din regiunea Sud Muntenia, reprezentanți ai municipiilor, orașelor și ai comunelor din regiunea Sud Muntenia.

Ministrul Sănătății, Florin Bodog - vizită la spitalele argeșene

Joi, 16 martie a.c., imediat după ședința de guvern, ministrul Sănătății, Florian Bodog, a venit în județul Argeș, unde, joi seara, însoțit de președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, s-a deplasat la Spitalul Județean de Urgență Pitești, unde a discutat cu cadrele medicale și cu pacienții, a vizitat Unitatea de Primiri Urgențe, precum și secțiile care au nevoie de investiții și modernizare.

Ministrul Culturii, vizita in judetul Arges si demersuri pentru achizitionarea Vilei Florica

Sâmbătă, 4 martie 2017, ministrul Culturii, dl Ionuţ Vulpescu, s-a aflat în județul Argeș, la Vila Florica, din Ștefănești. Aici a avut o întâlnire cu ministrul Cercetării și Inovării, Șerban Valeca, președintele și vicepreședinții Consiliului Județean Argeș și directorii instituțiilor de Cultură din județ, pentru a confirma faptul că Ministerul Culturii își va exercita dreptul de preemțiune pentru achiziționarea Ansamblului Brătianu "Vila Florica", în urma demersurilor conducerii C.J. Argeș...

Ministrul Transporturilor, întâlnire cu autoritățile din județul Argeș

Vineri, 3 martie, Ministrul Transporturilor, Răzvan Alexandru Cuc, împreună cu directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere din România, Ștefan Ioniță, a efecuat o vizită în Argeș, ocazie cu care a avut o întâlnire de lucru, la Consiliul Județean Argeș, la care au participat, alături de președintele și vicepreședinții C.J. Argeș, prefectul și subprefectul, parlamentari, consilieri județeni și primari argeșeni.