CAMPANIA DE PREVENIRE A DELICVENȚIEI JUVENILE "EDUCAȚIE FĂRĂ VIOLENȚĂ"

Potrivit proiectului partenerial încheiat între Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Argeş, Direcţia Generală de Asistenţă Socială pentru Protecţia Copilului Argeş, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Argeş, Inspectoratul Județean de Jandarmi Argeș, Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Poliția Locală a Municipiului Pitești și Consiliul Județean al Elevilor, în anul 2022 au fost realizate cu sprijinul Consiliului Judeţean Argeş materiale informativ - preventive constând în broşuri, pliante, spoturi audio și video, necesare derularii campaniei de prevenire a delicvenței juvenile "Educație fără violență".

Campania de prevenire a delicvenței juvenile "Educație fără violență" a fost realizată cu scopul creșterii gradului de informare a minorilor cu privire la importanţa prevenirii delincvenţei juvenile, necesitatea adoptării unui comportament adecvat în societate și conştientizarea consecinţelor  pe termen scurt, mediu şi lung, a comportamentelor delincvente asupra persoanelor care manifestă astfel de comportamente şi asupra victimelor.

Video Campania de prevenire a delicvenței juvenile "Educație fără violență":

A fost realizat site-ul campaniei "Bullyin.ro" unde a fost postat chestionarul feedback pentru elevi, care au participat la un concurs în vederea câştigării unui telefon IPHONE 13. S-au înscris prin aplicație și au completat chestionarul un număr de 1689 de elevi din judeţul Argeş, din clasele V –VIII. Elevul câștigător extras cu ajutorul programului Random, a fost Marghiolu Alesia – Gabriela, elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" Pitești.

Audio Campania de prevenire a delicvenței juvenile "Educație fără violență":

Prin această campanie s-a dorit scăderea incidenței cazurilor de bullying în unitățile de învățământ de pe raza județului Argeș. Informațiile despre campanie și tema acesteia, au fost transmise în mod fizic la clasă, de specialiștii implicați, unui număr de 1017 de elevi și la cele 31 de instituţii de învăţământ implicate:

Şcoala Gimnazială „Elena Davila Perticari" Izvoru; Şcoala Gimnazială Nr.1 Costeşti; Liceul Teoretic „Ion Mihalache" Topoloveni; Liceul Tehnologic Topoloveni; Şcoala Gimnazială „Nicolae Creţulescu" Leordeni; Şcoala Gimnazială Vrăneşti- Călineşti; Şcoala Gimnazială Nr.1 Mioveni; Şcoala Gimnazială „Petre Tudose" Mălureni; Liceul Tehnologic „Constantin Dobrescu" Curtea de Argeş; Liceul cu Program Sportiv „Viitorul" Piteşti; Şcoala Gimnazială „Negru Vodă" Piteşti; Colegiul Tehnologic Câmpulung; Şcoala Gimnazială „Theodor Aman" Câmpulung; Şcoala Gimnazială Nr.1 Corbeni; Şcoala Gimnazială „Nanu Muscel" Câmpulung; Şcoala Gimnazială Dobreşti; Liceul Tehnologic „Dinu Brătianu" Ştefăneşti; Şcoala Gimnazială „I.C. Lăzărescu" Ţiţeşti; Colegiul Tehnologic „Dimitrie Dima „ Piteşti; Liceul Tehnologic „Astra" Piteşti; Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi" Piteşti; Liceul de Arte „Dinu Lipatti" Piteşti; Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu" Piteşti;Colegiul Economic „Maria Teiuleanu" Piteşti; Colegiul Naţional „Alexandru Odobescu" Piteşti; Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân" Piteşti; Colegiul Naţional „Zinca Golescu" Piteşti; Colegiul Tehnic „Armand Călinescu" Piteşti;Liceul Teoretic „Ion Cantacuzino" Piteşti; Liceul Tehnologic „Dacia" Piteşti.