Parteneriat UAT Comuna Lerești și ROMACT

Programul ROMACT reprezintă un program în parteneriat al Comisiei Europene și al Consiliului Europei, implementat de cel din urmă.

Comisia Europeană și Consiliul Europei au decis să lanseze în 2013 programul ROMACT, o inițiativă comună menită să ajute primarii și autoritățile locale să coopereze cu comunitățile de romi în vederea dezvoltării de politici și servicii publice pentru toată populația, inclusiv cea de etnie romă.

ROMACT urmărește ca autoritățile locale, în special oficialii aleși și funcționarii publici de rang superior, să răspundă mai prompt și cu mai multă responsabilitate nevoilor comunităților de romi marginalizate.

Programul se concentrează asupra generării unui angajament susținut față de politici, lucru care va duce la planuri și măsuri sustenabile de incluziune a romilor.

Din Aprilie 2023, UAT Comuna Lerești este partener oficial ROMACT, urmare semnării Acordului pentru implementarea Programului ROMACT în localitatea Lerești.

Atasamente:

Documentul comunicatului de presa .pdf