Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale digitale a unităților de învățământ preuniversitar din comuna Beleți - Negrești, județul Argeș

COMUNA BELEȚI - NEGREȘTI, cod fiscal 4654776, cu sediul în comuna BELEȚI-NEGREȘTI, județ (sector) Argeș, adresa JUD. ARGEȘ, SAT ZGR1PCEȘTI COM. BELEȚI-NEGREȘTI, NR.107, cod poștal 117110, reprezentată prin Primar Ilie-Marian Ștefănescu derulează începând cu luna Septembrie proiectul nr. 597DOT/2023, cod proiect F-PNRR-Dotari-2023-0562, intitulat „DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE Șl ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DIN COMUNA BELEȚI - NEGREȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ" acordată:

• prin Uniunea Executivă pentru Finanțarea învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării, în cadrul apelului "Dotarea cu mobilier; materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar - și a unităților conexe"

• prin PNRR/Pilonul VI. Politici pentru noua generație/ Componenta C15: Educație

• Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației Investiția9 Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ precum și

• Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.

Valoarea totală a Contractului de finanțare este de 858.707,13 lei, din care valoarea eligibilă din PNRR este în cuantum 721.602,63 lei, valoarea TVA eligibil aferentă este de 137.104,50 lei, iar valoarea sumelor neeligibile este de 0,00 lei.

Data de începere a proiectului este 11.08.2023 iar data de finalizare a acestuia nu va fi mai târziu de 31 Decembrie, 2024, conform Contractului de Finanțare.

Obiectivul general al proiectului constă în dezvoltarea educației prin dotarea unui număr de 9 săli de clasă cu echipamente TIC și mobilier, a 1 laborator de informatică cu echipamente digitale, a 1 laborator de științe (multidisciplinar), a 1 cabinet psihopedagogie, o sală de sport cu echipamente și a unui cabinet psihopedagogie în Comuna Beleți-Negrești, județul Argeș necesare unității școlare vizate de prezentul proiect: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BELEȚI-NEGREȘTI - Unitate de învățământ cu personalitate juridică.

Date de contact beneficiar:

UAT COMUNA BELEȚI - NEGREȘTI

Primar: Ilie - Marian ȘTEFĂNESCU Telefon: 0248.657.225, E-mail: beleti_negresti@yahoo.com.