„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată !"

UAT COMUNA BELETI-NEGRESTI anunță public semnarea contractului de finanțare nr.597DOT/2023 pentru proiectul „DOTAREA CU MOBILIER, MATERIALE DIDACTICE ȘI ECHIPAMENTE DIGITALE A UNITATILOR DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR DIN COMUNA BELETI-NEGRESTI JUDETUL ARGES cod F-PNRR-Dotări-2023-0562) depus în cadrul PNRR/2022/C15.

Valoarea totală a contractului de finanțare este de 858.707,13 lei, din care, valoarea  nerambursabilă finanțată din PNRR este de 858.707,13 lei.

Obiectivele proiectului:

• Transformarea digitală pentru facilitarea învățării online prin investiții în infrastructura digitală pentru predare și prin instrumente digitale de predare.

• Sporirea calității și siguranței mediilor de învățare prin echiparea sălilor de clasă cu mobilier, materiale didactice și echipamente didactice;

• Dezvoltarea/modernizarea infrastructurii și a resurselor tehnologice necesare pentru unitatea de învățământ preuniversitar aflată în zonă defavorizată (zonă rurală).

Investiția va consta în dotarea cu echipamente pentru laboratorul de informatică din unitatea de învățământ de nivel primar și gimnazial, dotarea cu mobilier a unui număr de 9 săli de clasă și un laborator de informatică, dotarea cu echipamente TIC pentru organizarea mediului virtual pentru unitatea de învățământ preuniversitar în 9 săli de clasă, un laborator multidisciplinar, precum și dotarea cu mobilier și materiale specifice, inclusiv echipamente digitale pentru, un cabinet psihopedagogic și o sală de sport.

În urma realizării acestor investiții, va rezulta dezvoltarea educației și se va crea un mediu prielnic  desfășurării activităților didactice. Investițiile vor contribui în mod natural la creșterea calității educaționale, cu impact atât asupra elevilor, cât și asupra cadrelor didatice.

Perioada de implementare  a proiectului  se realizează în intervalul 01.08.2023 - 31.12.2024.

Persoană de contact:

Primar - Stefanescu Ilie - Marian