Inceperea proiectului: "Dotarea cu mobilier, materiale didactice si echipamente digitale a unitatilor de invatamant preuniversitar din comuna Barla, judetul Arges"

Comuna Barla  în calitate de beneficiar a semnat în data de 31.07.2023 contractul de finanțare nr.381/DOT/2023 pentru proiectul ,,Dotarea cu mobilier, materiale didactice si echipamente digitale a   unitatilor de invatamant preuniversitar din comuna Barla, judetul Arges" în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta C15: Educație, Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educatiei/Investitia 9. Asigurarea echipamentelor si a resurselor tehnologice digitale pentru unitatile de invatamant si Reforma 6 „Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar", Investiția 11 „Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare".

Proiectul are ca obiectiv dotarea unităților de învățământ preuniversitar de pe raza comunei Barla , județul Arges (  19 Sali de clasa cu mobilier, 19 Sali de clasa cu echipamente TIC, 1 laborator de informatica cu echipamente digitale, 1 laborator de stiinte multidisciplinar,1 sala de sport si 1 cabinet psihopedagogic ), pentru sporirea calității și siguranței mediilor de învățare. Obiectivul general al proiectului se încadrează în obiectivul general al PNRR, respectiv acela de dezvoltare a României prin realizarea unor programe și proiecte esențiale care să sprijine reziliența, nivelul de pregătire pentru situații de criză, capacitatea de adaptare și potențialul de creștere prin reforme majore și investiții cheie cu fonduri din Mecanismul de Redresare și Reziliență.

Proiectul este gestionat de Ministerul Educației prin Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI), în calitate de agenție de implementare a proiectelor privind investițiile încredințate în baza Acordului de implementare pentru apelul Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe.

Valoarea totala a proiectului este de 1.321.132,92 lei, din care valoarea eligibila din PNRR este in cuantum de 1.110.195,73 lei, iar valoarea TVA eligibil aferenta este de 210.937,19 lei.

Locul de implementare al proiectului: Comuna Barla, judetul Arges;

Data de incepere a proiectului: 01.08.2023;

Data de finalizare a proiectului: 31.12.2024.

Cod proiect: F-PNRR-Dotari-2023-1776.

Date de contact beneficiar proiect: Comuna Barla, Sat Barla, Judetul Arges ,Cod Poștal 117090, CUI 4122396, Tel. 0744 429 895; Fax. 0248 678 090 E-mail: primariabirla@yahoo.com.

Atasamente:

Documentul comunicatului de presa din data de 15.09.2023.pdf