Spitalul de Pediatrie Pitești - execuție  „ Lucrări de extindere și reabilitare a spațiilor Compartimentului de Primiri Urgențe

În prezent Spitalul de Pediatrie Pitești se află în plin proces de execuție a „ Lucrărilor de extindere și reabilitare a spațiilor Compartimentului de Primiri Urgențe", obiectiv finanțat integral de către Consiliului Județean Argeș, cu termen de finalizare 01.07.2015.

Pentru armonizarea serviciilor medicale prestate cu profesionalismul personalului medical  și cu performanțele pe care se dorește a fi atinse, în ultima perioadă Spitalul de Pediatrie Pitești a achiziționat aparatură medicală de performanță și înaltă performanță, constând în:

-      „Masa de operație radiotransparentă cu C"Arm" care permite efectuarea de proceduri ortopedice neinvazive și, pe cale de consecință, reducerea semnificativă a suferinței pacienților și acuratețea actului medical;

-      2  „Mese de operație" performanțe;

-      2 „Lămpi scialitice" pentru sălile de operații;

-      2 „Monitoare pentru funcții vitale" pentru secția Anestezie și Terapie intensivă.

Aceste echipamente medicale sunt absolut necesare pentru asigurarea unui nivel corespunzător al dotării unui spital de urgență, precum și pentru creșterea calității serviciilor medicale prestate și a eficienței actului medical, urmând să se achiziționeze noi echipamente performante.

Spitalul de Pediatrie Pitești a reusit, în pofida deficitului de medici înregistrat la nivel național, să selecteze și să angajeze, în condițiile legii, trei noi medici de specialitate „Anestezie și Terapie Intensivă", fapt ce permite înființarea unei linii de gardă în această specialitate.

Înființarea liniei de gardă în specialitatea „Anestezie și Terapie Intensivă" în concordață cu linia de gardă de specialitate „Chirurgie și ortopedie infantilă" existență, asigurată permanent cu doi medici chirurgi, conduce la rezolvarea celor mai multor cazuri prezentate și reducerea semnificativă a pacienților transferați la alte unități sanitare, ridicând gradul de performanță al spitalului.

De asemenea, cea mai recentă realizare în privința creșterii calității serviciilor medicale o constituie acreditarea RENAR obtinuță pentru „Laboratorul de analize medicale" din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitești, acreditare care atestă nivelul de performanță și de dotare corespunzător standardelor europene.

Nu în ultimul rând este de remarcat amplul proces de igienizare și de reabilitare a spațiilor de cazare, oferite de Spitalul de Pediatrie Pitești, acțiune care are termen de finalizare data de 31.12.2014 și care va conduce la sporirea gradului de confort pentru pacienții și însoțitorii acestora, internați în unitate.