COOPERAREA CU REPUBLICA POPULARĂ CHINEZĂ

În anul 2015 s-a semnat un Memorandum de cooperare între Județul Argeș și provincia Sichuan – Republica Populară Chineză care cuprinde schimburi de experiență și colaborare în domenii precum economie, cultură, educație și turism.

De asemenea, în cadrul acestor schimburi de experiență între cei doi parteneri a fost încheiat și „Memorandumul Cadru de Cooperare în vederea unor Schimburi și a Colaborării în domeniul medicinei tradiționale chineze".
Acest document oficial promovează stabilirea și promovarea unui mecanism de colaborare pe termen lung între cele două regiuni în domeniul medicinei tradiționale chineze, cercetarea și sprijinirea politicii medicinei tradiționale chineze și a tehnologiei la nivelul celor două provincii, dar și grabirea procesului de dezvoltare a medicinei tradiționale chineze la nivelul celor două provincii, colaborarea dintre spitalul de profil al medicinei chineze tradiționale la nivelul Provinciei Sichuan și una dintre instituțiile medicale specializate propuse de Consiliul Județean Argeș, urmând să se fructifice prin înființarea unui asemenea centru de medicină în județul nostru.

În perioada 15 - 18.10.2019, a avut loc vizita delegației condusă de vicepreședintele Consiliului Județean Argeș în Provincia Sichuan, la invitația Guvernatorului acesteia, la Primul Forum pe probleme de Dezvoltare si Colaborare a Orașelor Infrățite la nivel Internațional cu Sichuan intitulat „O centură, un drum" în Sichuan, unde au avut loc sesiuni derulate în paralel privind investițiile și comerțul, cultura și turismul, protecția mediului și logistica, agricultura și medicina tradițională chineză, inovația tehnologică și educația și vizite în teren organizate pentru delegațiile sosite din orașele înfrățite în orașe (prefecturi) din Sichuan.

Relațiile de cooperare stabilite au facilitat întâlniri între delegații la nivel de autorități publice locale, comunități de afaceri și ambasade.