Au fost recoltate probe pentru depistarea virusului SARS-CoV-2 de la 115 cadre medicale

Astăzi, 10.04.2020, au fost recoltate probe de la 115 medici, asistente și infirmiere de la Spitalul Județean Argeș pentru depistarea virusului SARS-CoV-2 (COVID-19) prin RT PCR din exudat nazo-faringian.

210 teste rapide COVID – 19 au fost trimise joi, 09.04.2020, la Spitalul Municipal din Câmpulung

210 medici, asistente și infirmiere, aflate în prima linie, din Câmpulung vor fi teste, prin grija Consiliului Județean Argeș și Fundației Gaudium

Încă 150 de teste rapide au ajuns în județul Argeș!

Prin grija Consiliului Județean Argeș și Fundației Gaudium, va fi testat personalul din cadrul Serviciului de Ambulanță, Jandarmeriei și ISU Argeș.

S-au efectuat 90% din cele 150 de teste rapide. Rezultatele sunt negative!

În cursul zilei de astăzi, s-au efectuat 90% din testele rapide achiziționate de Fundația Gaudium și predate Spitalului Județean de Urgență Pitești în vederea testării personalului medical care este în prima linie de contact cu pacienții bolnavi sau suspecți de COVID 19. Rezultatele acestor teste sunt negative. Celelalte teste rămase vor fi efectuate zilele următoare.

Începe testarea rapidă la Spitalul Județean de Urgență Pitești!

Luni, 06.04.2020, au sosit în județul Argeș primele 150 de teste rapide achiziționate de Fundația Gaudium. Testele au fost livrate la Consiliul Județean Argeș, fiind predate, marți de dimineață, de președintele Dan Manu către managerul SJUP, Adriana Molfea, și șefa Secției Județene de Boli Infecțioase, dr. Camelia Constantin, în vederea testării de urgență a personalului medical din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești care este în prima linie de contact cu pacienții bolnavi sau...