Ziua Comunei Micești – 12 octombrie 2014

Duminică, 12 octombrie, a fost sărbătorită Ziua Comunei Micești și cea de-a doua ediție a "Festivalului Mărului". La eveniment a participat și Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecâu, alături de primari, directori ai instituțiilor publice argeșene, parlamentari și consilieri județeni. Cu acest prilej, președintele Tecău i-a acordat primarului Dumitru Voicu o diplomă de excelență, pentru contribuția adusă la dezvoltarea comunei Micești și pentru strădania de care dă dovadă în...

Primul Ministru al României - în vizită în județul Argeș, la Uzina Dacia Renault Mioveni și la Curtea de Argeș

Sâmbătă, 11 octombrie, Primul Ministru al României, Victor Ponta, însoțit de vicepremierii Liviu Dragnea, Daniel Constantin, Ministrul Transporturilor - Ioan Rus, Ministrul Sănătății - Nicolae Bănicioiu, Ministrul Economiei - Constantin Niță, a efectuat o vizită în județul Argeș.

Vizita Ministrului Transporturilor

Joi, 9 octombrie, Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, a întreprins o vizită în județul Argeș, unde a avut o întâlnire cu reprezentanților autorităților locale, parlamentari argeșeni, conducerea Dacia Renault România și cu reprezentanții sindicatului Dacia. Discuțiile au avut în vedere soluțiile pentru tronsonul Pitești - Sibiu, precum și Curtea de Argeș - Pitești și Transfăgărășan.

Module de locuit, la Voina și Brusturet, pentru salvamontiștii din formația Câmpulung

Ieri, și astăzi, au fost instalate, la Voina, respectiv la Brusturet, două module de locuit pentru formațiile Salvamont din zona Câmpulung, care au în responsabilitate masivul Iezer Păpușa integral, precum și jumătatea sudică a masivului Piatra Craiului.

Testarea gratuită a glicemiei și a tensiunii arteriale, în Piața Vasile Milea

Miercuri, 8 octombrie, în Piața Vasile Milea, în intervalul 10.00 - 16.00, argeșenii au avut posibilitateade a-și testa gratuit glicemia și tensiunea arterială, în corturile special amenajate