CJSU a decis: Se deschid târgurile în județul Argeș, cu respectarea obligatorie a măsurilor de protecție

Dan Manu, vicepreședinte CJSU Argeș: "Dacă nu suntem disciplinați și riguroși, ne vom reîntoarce la starea de urgență!"

Conform dispozițiilor primite din partea Departamentului pentru Situații de Urgență, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Argeș a hotărât în ședința de vineri, 22 mai 2020, să ușureze deplasarea argeșenilor în afara localității, pe fondul relaxării restricțiilor din timpul stării de alertă

Astfel, în conformitate cu dispozițiile DSU, în ședința CJSU au fost stabilite trei zone metropolitane, în jurul municipiilor din Argeș (Pitești, Curtea de Argeș, Câmpulung), care cuprind localitățile aflate la o distanță de până la 30 km. În interiorul acestor zone, argeșenii cu domiciliul în localitățile componente se vor putea deplasa fără declarație pe proprie răspundere.

Consiliul Județean Argeș a finalizat lucrările de amenajare a spațiului în care va funcționa laboratorul de testare pentru coronavirus: Spațiul va fi dat în folosință Spitalului Județean de Urgență Pitești

Astăzi, 30 aprilie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a participat la recepția lucrărilor privind amenajarea spațiului în care va funcționa laboratorul biologic destinat procesării de teste pentru detecția COVID-19. Spațiul se află în administrarea Consiliului Județean Argeș și va fi dat în folosință Spitalului Județean de Urgență Pitești pentru punerea în funcțiune a sistemului de testare Real-Time PCR, achiziționat de unitatea sanitară prin cofinanțare de la Consiliul...

Și în vremuri de pandemie, viața își urmează cursul. În județul Argeș, continuă investițiile pentru cetățeni

Pandemia de coronavirus afectează nu doar sănătatea oamenilor ci și economia. Cu toate acestea viața trebuie să meargă mai departe. În aceste condiții, respectând noile reguli impuse în mod obligatoriu, Consiliul Județean Argeș a depus toate eforturile pentru ca investițiile pe care le are în derulare să poată continua.

Specialiștii explică în ce constă Sistemul Real-Time PCR pentru detecția COVID–19 și prezintă complexitatea laboratorului la care se lucrează în acest moment. "Aparatul de Real-Time PCR este ultimul din lanțul de echipamente de care noi avem nevoie. În spatele lui se află un întreg laborator de biologie moleculară." - dr. Constantin Daniel Uscatu, medic anatomo-patolog - Spitalul Județean de Urgență Pitești.