Aparatură de testare a auzului la nou-născuți, în dotarea Spitalului Judetean de Urgență Argeș

Luni, 15 decembrie, secţia de neonatologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Argeş a fost dotată cu un aparat de testare a auzului la nou-născuţi, mulțumită sprijinului Asociației Audiosofia, în cadrul proiectului "Baby hearing". Aceasta reprezintă o premieră pentru Pitești, până acum neexistând posibilitatea de testare a auzului la nou-născuți.

Președintele CJ Argeș – vizită pentru dezvoltarea relațiilor între Universitatea Pitești și Universitatea Savoia Mont Blanc

În perioada 3-6 decembrie, președintele Consiliului Județean Argeș, împreună cu o delegație a C.J. Argeș și a Universității de Stat Pitești, efectuează o vizită în Franța, Savoia, în cadrul cooperării descentralizate Argeș – Savoia.

Programul serbărilor/activităţilor specifice Sărbătorilor de Iarnă - 2014 -

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, în cadrul centrelor/complexelor de servicii, precum şi în cadrul centelor/unităţilor de adulţi din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Argeş, se vor desfăşura programe artistice şi activităţi specifice, după cum urmează:

Participare delegatie Salvamont Savoia impreuna cu Salvamont Arges la un antrenament comun

În cadrul colaborării dintre județul Argeș și departamentul Savoia, în perioada 01-06.12.2014, o delegație din partea SDIS-73 Salvamont Savoia, va participa împreună cu Salvamont Argeș la un antrenament comun cu tema "Comandament/ management la accidentul montan/avalanșă". La aplicație vor fi prezenti și salvatori montani din județele Alba, Arad, Brașov, Caraș Severin, Maramureș, Mureș, Sibiu și Vâlcea, întrucat schimbul de experiență cu colegii francezi reprezintă o ocazie care trebuie...

Vizita delegatie condusa de presedintele Consiliului Judetean Arges la Barcelona

La invitația Consulului General al României la Barcelona, doamna Geanina Boicu, în perioada 24 noiembrie - 1 decembrie, o delegație condusă de președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a reprezentat România și județul Argeș, în cadrul proiectului de promovare al României, organizat de Consulatul General al României la Barcelona, Spania.