Dezbatere Buget C.J. Arges - 05.02.2015

Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Grigore Tecău, a primit în data de 5 februarie, vizita dl. Atilla Gyorgy, Secretar de Stat la Ministerul de Finanțe, invitat în județul Argeș pentru a purta discuții cu primarii argeșeni cu privire la bugetul unităţilor administrativ-teritoriale pe anul 2015.

Dezbatere publica privind Bugetul C.J. Arges - Joi, 5 Februarie, ora 13.00

Consiliul Județean Argeș organizează, joi, 5 februarie a.c., începând cu ora 13.00, în sala mare de ședințe, o dezbatere publică privind bugetul de venituri și chetuieli pe anul 2015 al C.J. Argeș.

Președintele CJ Argeș, prezent la Iași și Focșani, la Ziua Unirii Principatelor Romane

La invitația Președintelui Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, Marian Oprișan, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, va participa, în data de 24 ianuarie a.c., la Focșani, manifestările prilejuite de aniversarea a 156 de ani de la Unirea Pricipatelor Române.

Parteneriat romano-suedez de educare si integrare a rromilor din judetul Arges

Luni, 19 ianuarie, la Consiliul Județean Argeș a avut loc o întâlnire de lucru având ca temă crearea unui parteneriat româno – suedez, în domeniul educației și integrării profesionale a populației rrome din județul Argeș. La discuții au participat vicepreședintele Constantin Polexe, secretarul județului Argeș, Ionel Voica, și reprezentanții Prefecturii Argeș.

Risc mare de avalanşă, traseele montane sunt închise în Făgăraş

În urma ninsorilor şi a vântului puternic din ultimele 48 de ore, stratul de zăpadă la staţia meteo Bâlea Lac şi la Cota 2000 Transfăgărăşan, măsoară 178 de centimetri, pe alocuri însă, datorită viscolului, poate fi mai mare. Pe unii versanţi şi pe majoritatea vâlcelelor, zăpada este instabilă si se pot forma curgeri de zăpadă de dimensiuni medii.