Deschidere Centrul de Cultură Dinu Lipatti

Luni, 8 iunie 2020, a doua zi de Rusalii, la ora 11.00, Centrul de Cultură "Dinu Lipatti", instituție recent înființată, care funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Argeș, își deschide porțile la Conacul Fundățeanca, actuala casă memorială de la Ciolceşti, din comuna Leordeni, a marelui pianist român Dinu Lipatti.

Mari personalități vin în Argeș să dezbată cel mai important subiect al momentului: "Consecințele pandemiei asupra societății. Cum va arăta viața după COVID?"

Nume mari ale lumii medicale, economice și sociale vor aduce în prim-plan aspecte privind efectele generate de criza pandemică la nivel mondial. Vor fi abordate teme referitoare la impactul pandemiei asupra comportamentului nostru de zi cu zi și a modului în care ne trăim viața, asupra sistemului sanitar și economiei globale.

La invitația președintelui Dan Manu, prof. dr. Alexandru Rafila a vizitat laboratorul de testare al Spitalului Județean Argeș

Astăzi, 24 mai 2020, prof. univ. dr. Alexandru Rafila, expert OMS și președintele Societăţii Române de Microbiologie, a fost prezent în Argeș, unde a vizitat, la invitația președintelui Consiliului Județean Argeș, dr. Dan Manu, laboratorul de testare pentru detecția COVID-19 al Spitalului Județean de Urgență Pitești. Aici, au fost întâmpinați de echipa medicală care prelucrează testele PCR, coordonată de dr. Daniel Uscatu, medic anatomo-patolog în cadrul SJUP, care a făcut, astăzi, și o...

CJSU a decis: Se deschid târgurile în județul Argeș, cu respectarea obligatorie a măsurilor de protecție

Dan Manu, vicepreședinte CJSU Argeș: "Dacă nu suntem disciplinați și riguroși, ne vom reîntoarce la starea de urgență!"

Conform dispozițiilor primite din partea Departamentului pentru Situații de Urgență, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Argeș a hotărât în ședința de vineri, 22 mai 2020, să ușureze deplasarea argeșenilor în afara localității, pe fondul relaxării restricțiilor din timpul stării de alertă

Astfel, în conformitate cu dispozițiile DSU, în ședința CJSU au fost stabilite trei zone metropolitane, în jurul municipiilor din Argeș (Pitești, Curtea de Argeș, Câmpulung), care cuprind localitățile aflate la o distanță de până la 30 km. În interiorul acestor zone, argeșenii cu domiciliul în localitățile componente se vor putea deplasa fără declarație pe proprie răspundere.