Președintele CJ Argeș – vizită pentru dezvoltarea relațiilor între Universitatea Pitești și Universitatea Savoia Mont Blanc

În perioada 3-6 decembrie, președintele Consiliului Județean Argeș, împreună cu o delegație a C.J. Argeș și a Universității de Stat Pitești, efectuează o vizită în Franța, Savoia, în cadrul cooperării descentralizate Argeș – Savoia.

Programul serbărilor/activităţilor specifice Sărbătorilor de Iarnă - 2014 -

Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, în cadrul centrelor/complexelor de servicii, precum şi în cadrul centelor/unităţilor de adulţi din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Argeş, se vor desfăşura programe artistice şi activităţi specifice, după cum urmează:

Participare delegatie Salvamont Savoia impreuna cu Salvamont Arges la un antrenament comun

În cadrul colaborării dintre județul Argeș și departamentul Savoia, în perioada 01-06.12.2014, o delegație din partea SDIS-73 Salvamont Savoia, va participa împreună cu Salvamont Argeș la un antrenament comun cu tema "Comandament/ management la accidentul montan/avalanșă". La aplicație vor fi prezenti și salvatori montani din județele Alba, Arad, Brașov, Caraș Severin, Maramureș, Mureș, Sibiu și Vâlcea, întrucat schimbul de experiență cu colegii francezi reprezintă o ocazie care trebuie...

Vizita delegatie condusa de presedintele Consiliului Judetean Arges la Barcelona

La invitația Consulului General al României la Barcelona, doamna Geanina Boicu, în perioada 24 noiembrie - 1 decembrie, o delegație condusă de președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a reprezentat România și județul Argeș, în cadrul proiectului de promovare al României, organizat de Consulatul General al României la Barcelona, Spania.

Peste 800 de elevi din Curtea de Argeş vor învăţa în şcoli reabilitate prin Regio

Directorul Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, Liviu Muşat, a semnat două noi contracte de finanţare din Regio, ce au ca obiectiv îmbunătăţirea infrastructurii educaţionale din Curtea de Argeş.