Festivalul cu specific roman ”Sigiliul Romei în Argeș” - la Castrul Roman Jidova – Câmpulung, în perioada 20 - 21 iunie 2015

În perioada 20-21 iunie, la Castrul Roman Jidova din Câmpulung, se va desfășura prima ediție a Festivalului cu specific roman "Sigiliul Romei în Argeș", eveniment organizat de Unitatea Administrativ Teritorială Județul Argeș, în cadrul proiectului european "Castrul Câmpulung Jidova – un simbol al Romei la granița dintre imperiu și lumea barbară", Cod SMIS 25307, finanţat în cadrul Programul Operational Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 "Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului",...

33 de obiective de investitii, finantate prin OUG.28, in judetul Arges

Miercuri, 13 mai, în cadrul conferinței de presă a Consiliului Județean Argeș, în prezența președintelui C.J. Argeș, Florin Tecău, și a vicepreședinților Dorin Mărășoiu și Constantin Polexe, a avut loc semnarea contractelor de finanțare pentru investițiile prin Programul național de dezvoltare locală, potrivit OUG 28/2013.

Informare Presedinte C.J. Arges

Joi, 30 aprilie, președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, s-a prezentat, în calitate de șef al instituției, la DNA București pentru a preda răspunsul la solicitarea Direcției Naționale Anticorupție legat de un proiect derulat prin D.G.A.S.P.C. Arges, în perioada 2010.

Delegatie din Savoia, in vizita in Arges

Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a avut o întâlnire cu o delegație din Savoia, formată din dl. Etienne Chomienne, vicepreşedinte şi membru al Consiliului de administraţie "Pays de Savoie solidaires", şi dna Mireille Grassi, membră "Pays de Savoie solidaires".

Ziua Fortelor Terestre

Joi, 23 aprilie, cu ocazia zilei Forţelor Terestre şi prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă, patronul militarilor, vicepreședinții Consiliului Județean Argeș Dorin Mărășoiu și Constantin Polexe au participat la ceremonia militară organizată de Garnizoana Pitești.