DEZBATERE PUBLICA - Autostrada Pitesti - Sibiu, Joi, 26.11.2015, ora 10.00 - CJ Arges

Consiliul Județean Argeș organizează, joi, 26 noiembrie, ora 10.00, în Sala Mare a C.J. Argeș, o dezbatere publică având ca temă varianta optimă de traseu a viitoarei Autostrăzi Pitești - Sibiu. Potrivit Masterplanului General de Transport, Autostrada Pitești - Sibiu este prioritară în materie de infrastructură rutieră, închizând Coridorul IV Pan European Nădlac - Constanța.

Impreuna putem alina suferinta! – campanie umanitara pentru victimele incendiului din Clubul Colectiv

Pentru a veni în sprijinul victimelor incendiului produs vineri, 30 octombrie, în Clubul Colectiv din București, Consiliul Județean Argeș, prin Fundația "Solidaritatea Argeșeană", a demarat o campanie umanitară, de strângere de fonduri pentru sprijinirea familiilor victimelor din județul nostru.

Caravana bunelor practici LEADER “Viața la sat” în teritoriul GAL Făgărașul de Sud-Ținutul Posadelor

Asociația GAL Făgărașul de Sud-Ținutul Posadelor implementează proiectul „Funcţionarea Grupului de Acţiune Locală, dobândirea de competenţe şi animarea teritoriului", proiect finanțat prin Sub-măsura431.2 a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013 (axa LEADER-FEADR). Unul dintre obiectivele principale ale proiectului este diseminarea rezultatelor implementării Planului de Dezvoltare Locală, asigurarea transparenţei acţiunilor întreprinse precum şi crearea unui capital de imagine şi...

Memorandum de colaborare semnat între Județul Argeș și Provincia Sichuan

În cadrul vizitei efectuate în China, joi, 22 octombrie, președintele Consiliului Județean Argeș, împreună cu guvernatorul Provinciei Sichuan, domnul Wei Hong, a semnat Memorandumul de cooperare între Județul Argeș - România și Provincia Sichuan a Republicii Populare Chineze. Acest demers urmărește consolidarea relațiilor de colaborare dintre cele două părți, în domeniile sănătății, educației, economiei, turismului și culturii.

Spectacol aniversar al ”Doinei Argesului”, la Sala Radio

Duminică, 4 octombrie, la împlinirea a 60 de ani de activitate, ansamblul folcloric "Doina Argeșului", din cadrul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, a fost sărbătorit pe scena Sălii Radio din Capitală, într-o atmosferă de gală, împreună cu Orchestra de Muzică Populară Radio România. La eveniment a participat și președintele C.J. Argeș, Florin Tecău.