Președintele CJ Argeș, prezent la Iași și Focșani, la Ziua Unirii Principatelor Romane

La invitația Președintelui Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, Marian Oprișan, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, va participa, în data de 24 ianuarie a.c., la Focșani, manifestările prilejuite de aniversarea a 156 de ani de la Unirea Pricipatelor Române.

Parteneriat romano-suedez de educare si integrare a rromilor din judetul Arges

Luni, 19 ianuarie, la Consiliul Județean Argeș a avut loc o întâlnire de lucru având ca temă crearea unui parteneriat româno – suedez, în domeniul educației și integrării profesionale a populației rrome din județul Argeș. La discuții au participat vicepreședintele Constantin Polexe, secretarul județului Argeș, Ionel Voica, și reprezentanții Prefecturii Argeș.

Risc mare de avalanşă, traseele montane sunt închise în Făgăraş

În urma ninsorilor şi a vântului puternic din ultimele 48 de ore, stratul de zăpadă la staţia meteo Bâlea Lac şi la Cota 2000 Transfăgărăşan, măsoară 178 de centimetri, pe alocuri însă, datorită viscolului, poate fi mai mare. Pe unii versanţi şi pe majoritatea vâlcelelor, zăpada este instabilă si se pot forma curgeri de zăpadă de dimensiuni medii.

Declaratie de presa a Presedintelui Consiliului Judetean Arges

Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a prezentat în fața presei punctul său de vedere cu privire la materialul publicat în ediția de luni, 12 ianuarie, a unei publicații locale.

Mesaj de condoleanțe pentru victimele atacului terorist de la Paris

Ne exprimăm profundul regret și condoleanțele pentru jurnaliştii căzuţi victime ale atacului terorist din 7 ianuarie, de la Paris. Libertatea de exprimare este unul dintre drepturile fundamentale ale cetățeanului, iar cei care practică această meserie, cu pasiune şi dăruire, trebuie să fie protejaţi şi dreptul lor la opinie respectat, chiar dacă nu este întotdeauna comod și pe placul tuturor.