Constituirea Consiliului Judetean Arges 2016 - 2020

Miercuri, 22 iunie, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Argeș, pentru mandatul 2016 - 2020. În urma votului consilierilor județeni, a fost ales ca președinte al Consiliului Județean Argeș domnul Dan Manu, consilier județean din partea PSD Argeș, cu 26 voturi "pentru" și 9 voturi "împotrivă".

Concursul de Escaladă Memorial ”Bebe Nistorescu” – ediția a IV-a, în Cheile Dâmbovicioarei - 25.06.2016

Sâmbătă, 25 iunie 2016 , în zona Cheile Dâmbovicioarei, se va desfășura cea de-a patra ediție a Concursului de Escaladă Memorial "Bebe Nistorescu", organizat de Consiliul Județean Argeș, în coordonarea Salvamont Argeș, parte a proiectului de promovare „Zona montană a Argeşului şi Muscelului – diversitate si unicitate în România" – anul III de sustenabilitate.

Vizita Ambasadorului Republicii Cehe in judetul Arges - 28 aprilie 2016

Joi, 28 aprilie, președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a primit vizita Ambasadorului Republicii Cehe în România, E.S. Domnul Vladimír Války, împreună cu prefectul Județului Argeș, Cristian Soare, subprefectul Emilian Dragnea și președintele Camerei de Comerț și Industrie Argeș, George Caval. Excelența Sa, aflat pentru prima data în județul Argeș, de la numirea sa oficială, s-a arătat interesat de propunerile de colaborare dintre județul Argeș și Republica Cehă, în domeniile...

Inaugurare pavilion administrativ la U.A.M.S. Șuici 13.04.2016

Miercuri, 13 aprilie, în comuna Șuici, a avut loc inaugurarea pavilionului cantină și a unității administrative din cadrul U.A.M.S. Șuici, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Argeș.

Protocol de colaborare între județul Argeș și regiunea scoțiană Highland – Inverness

Aflat în vizită de lucru în Scoția, în regiunea Highland, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, împreună cu Consulul României la Edinburgh, Mihai Delcea, a avut o serie de întâlniri cu liderii autorităților publice locale, precum și cu liderii regionali ai National Trust for Scotland, John Duncan și Gareth Clingan.