Sarbatorile Argesului si Muscelului - editia a IX - a

SĂRBĂTORILE ARGEŞULUI ŞI MUSCELULUI - Ediţia a IX-a Tradiție, valoare, continuitate 10 - 22 august 2015

Judetul Arges, reprezentatie exceptionala la Expozitia Mondiala EXPO Milano 2015

La invitația Ministerului Afacerilor Externe, în perioada 9 - 13 iunie, o delegație de artiști populari din județul Argeș va reprezenta România la Expoziția Universală de la Milano, Italia. Argesenii selectați să poarte timp de cinci zile cu mândrie statutul de ambasadori ai României la cel mai mare eveniment mondial al anului sunt Taraful de lăutari "Doina Bascovului", condus de Cătălin Iancu, Grupul de Călușari ai Casei de Cultură "Adriana Trandafir", condus de coregraful Marin Stănoiu,...

Târg de produse tradiționale, sâmbătă, 13 iunie, orele 10.00-20.00, în Piața Vasile Milea

Consiliul Județean Argeș, împreună cu Grupurile de Acțiune Locală din Județul Argeș și cu Camera Agricolă Argeș, organizează, sâmbătă, 13 iunie, între orele 10.00-20.00, "Târgul de produse tradiționale", în Piața Vasile Milea – Platoul Mobilux, Pitești , eveniment organizat în scopul promovării produselor, tradițiilor, meșteșugurilor și a culturii județului Argeș.

Les Stroud - Survivorman - in Muntii Fagaras, judetul Arges

Aflat pentru a doua oară în Europa și pentru prima dată în România, expertul în supraviețuire și realizatorul documentarului "Survivorman", ce se difuzează internațional pe Discovery Channel și Science Channel, Les Stroud, a ales să filmeze un nou episod în județul Argeș, în cei mai înalți munți din România - Munții Făgăraș.

Presedintele C.J. Arges, la Conferinţa Anuala Internaţionala NUCLEAR 2015

Miercuri, 27 mai, Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Florin Tecău a participat la deschiderea celei de-a VIII ediţii a Conferinţei Anuale Internaţionale NUCLEAR 2015 – "Sustainable Development through Nuclear Research and Education", eveniment care se va desfăşura timp de trei zile, la Institutul de Cercetări Nucleare din Mioveni.