Spectacol aniversar al ”Doinei Argesului”, la Sala Radio

Duminică, 4 octombrie, la împlinirea a 60 de ani de activitate, ansamblul folcloric "Doina Argeșului", din cadrul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, a fost sărbătorit pe scena Sălii Radio din Capitală, într-o atmosferă de gală, împreună cu Orchestra de Muzică Populară Radio România. La eveniment a participat și președintele C.J. Argeș, Florin Tecău.

Concurs Escalada ”Memorialul Bebe Nistorescu”

La început de toamnă, Consiliul Județean Argeș invită amatorii de alpinism și escaladă să descopere farmecul reliefului carstic al Cheilor Dâmbovicioarei în cadrul concursului Memorial „Bebe Nistorescu", parte a proiectului „Zona Montană a Argeșului și Muscelului – diversitate și unicitate în România", aflat în cel de-al doilea an al fazei de sustenabilitate.

Sarbatorile Argesului si Muscelului - editia a IX - a

SĂRBĂTORILE ARGEŞULUI ŞI MUSCELULUI - Ediţia a IX-a Tradiție, valoare, continuitate 10 - 22 august 2015

Judetul Arges, reprezentatie exceptionala la Expozitia Mondiala EXPO Milano 2015

La invitația Ministerului Afacerilor Externe, în perioada 9 - 13 iunie, o delegație de artiști populari din județul Argeș va reprezenta România la Expoziția Universală de la Milano, Italia. Argesenii selectați să poarte timp de cinci zile cu mândrie statutul de ambasadori ai României la cel mai mare eveniment mondial al anului sunt Taraful de lăutari "Doina Bascovului", condus de Cătălin Iancu, Grupul de Călușari ai Casei de Cultură "Adriana Trandafir", condus de coregraful Marin Stănoiu,...

Târg de produse tradiționale, sâmbătă, 13 iunie, orele 10.00-20.00, în Piața Vasile Milea

Consiliul Județean Argeș, împreună cu Grupurile de Acțiune Locală din Județul Argeș și cu Camera Agricolă Argeș, organizează, sâmbătă, 13 iunie, între orele 10.00-20.00, "Târgul de produse tradiționale", în Piața Vasile Milea – Platoul Mobilux, Pitești , eveniment organizat în scopul promovării produselor, tradițiilor, meșteșugurilor și a culturii județului Argeș.