Presedintele CJ Arges - ales vicepresedintele Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia

Miercuri, 27 iulie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a participat la sedința extraordinară a Consiliului de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, ce s-a desfășurat la Palatul Brâncovenesc Potlogi, din comuna Potlogi, județul Dâmbovița.

Ploile torentiale au distrus un pod la Richitele – 29.06.2016

Viitura formată în urma ploilor torențiale căzute marți după-amiază au surpat o parte din drumul județean care face legătura dintre Băbana - Richițele - Cocu. Cantitatea mare de apă căzută ce nu a mai putut fi preluată de tuburile unui pod, a trecut peste si a spălat pietrișul și pământul care îl acopereau. Mai mult, s-a creat și o alunecare de teren, astfel încât drumul este acum închis circulației.

Investirea primarului municipiului Curtea de Arges – 24.06.2016

Vineri, 24 iunie, la Curtea de Argeș a avut loc ședința de învestire a noului Consiliu Local al Municipiului Curtea de Argeș și depunerea jurământului de către noul primar, Constantin Panțurescu – din partea Partidului Social Democrat. Noul Consiliu Local este format din 9 consilieri PSD, 4 din partea PNL, 2 ALDE, 3 PAM și un consilier din partea UNPR. În urma votului consilierilor locali, a fost ales viceprimar Gabriel Jubleanu, din partea PSD.

Constituirea Consiliului Judetean Arges 2016 - 2020

Miercuri, 22 iunie, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Argeș, pentru mandatul 2016 - 2020. În urma votului consilierilor județeni, a fost ales ca președinte al Consiliului Județean Argeș domnul Dan Manu, consilier județean din partea PSD Argeș, cu 26 voturi "pentru" și 9 voturi "împotrivă".

Concursul de Escaladă Memorial ”Bebe Nistorescu” – ediția a IV-a, în Cheile Dâmbovicioarei - 25.06.2016

Sâmbătă, 25 iunie 2016 , în zona Cheile Dâmbovicioarei, se va desfășura cea de-a patra ediție a Concursului de Escaladă Memorial "Bebe Nistorescu", organizat de Consiliul Județean Argeș, în coordonarea Salvamont Argeș, parte a proiectului de promovare „Zona montană a Argeşului şi Muscelului – diversitate si unicitate în România" – anul III de sustenabilitate.