Festivalul cu specific roman „Sigiliul Romei in Arges” - editia a II - a

Unitatea Administrativ Teritorială Judeţul Argeş organizează în data de 4 septembrie 2016, în incinta castrului roman Jidova, cea de-a II ediţie a festivalului cu specific roman „Sigiliul Romei în Argeş".

Punct de lucru pentru intervenţii în situaţii de urgenţă pe Transfăgărășan, la Baza Salvamont Cota 2000

Începând cu data de 04.08.2016, în parteneriat cu Serviciul Public Județean Salvamont Argeș și cu sprijinul Consiliului Județean Argeș și a Instituției Prefectului, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a reușit operaționalizarea unui punct de lucru temporar pe Transfăgărășan, la Baza Salvamont "Cota 2000" .

Statia de asfalt Cateasca a fost data in folosinta

Miercuri, 27 iulie a.c., a avut loc darea în folosință a Stației de asfalt de la Căteasca, obiectiv aflat în administrarea Regiei Județene de Drumuri Argeș. În prezența președintelui Consiliului Județean Argeș, Dan Manu și a vicepreședinților Simona Brătulescu și Ion Mînzînă stația a produs, miercuri, primele tone de asfalt.

Presedintele CJ Arges - ales vicepresedintele Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia

Miercuri, 27 iulie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a participat la sedința extraordinară a Consiliului de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, ce s-a desfășurat la Palatul Brâncovenesc Potlogi, din comuna Potlogi, județul Dâmbovița.

Ploile torentiale au distrus un pod la Richitele – 29.06.2016

Viitura formată în urma ploilor torențiale căzute marți după-amiază au surpat o parte din drumul județean care face legătura dintre Băbana - Richițele - Cocu. Cantitatea mare de apă căzută ce nu a mai putut fi preluată de tuburile unui pod, a trecut peste si a spălat pietrișul și pământul care îl acopereau. Mai mult, s-a creat și o alunecare de teren, astfel încât drumul este acum închis circulației.