Activități dedicate Zilei Internaționale a Copilului, în perioada 30 mai - 1 Iunie 2017

În perioada 30 mai - 1 iunie, Ziua Internațională a Copilului este marcată de instituțiile de cultură aflate în subordinea Consiliului Județean Argeș, acestea pregătind pentru cei mici activități creative, jocuri, expoziții de carte și fotografie, momente artistice și piese de teatru pentru copii.

Precizari privind procedurile de achizitie a serviciilor de promovare si publicitate

Începând cu data de 16 mai a.c., Consiliul Județean Argeș a demarat procedurile de achiziție publică a serviciilor de promovare și publicitate, pentru mass media locală. Pentru a veni în întâmpinarea reprezentanților din presa scrisă locală, facem următoarele precizări:

Răspunsul Gărzii Forestiere de Mediu Ploiesti, în urma solicitării CJ Argeș, cu privire la defrișările în zona Ghițu – Molivișu

În data de 20 februarie a.c., Consiliul Județean Argeș a înaintat către Garda Forestieră de Mediu Ploiești o adresă prin care solicita un răspuns legat de modul în care s-au făcut defrișările în zona GHIȚU – MOLIVIȘU, zona Pârtiei de Schi Molivișu, existând suspiciuni că, în zonă, s-au făcut defrișări ilegale. La două luni de la înaintarea adresei, Garda Forestieră de Mediu Ploiești a răspuns Consiliului Județean Argeș, confirmând suspiciunile:

Sedinta Consiliului pentru Dezvoltare Regionala Sud Muntenia - C.J. Arges - Miercuri, 12.04.2017, ora 11.00

Mâine, 12 aprilie, începând cu ora 11.00, la Sala Mare a Consiliului Județean Argeș va avea loc ședința ordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Vor participa, alături de conducerile ADR Sud Muntenia și ale consiliilor județene din regiunea Sud Muntenia, reprezentanți ai municipiilor, orașelor și ai comunelor din regiunea Sud Muntenia.

Ministrul Sănătății, Florin Bodog - vizită la spitalele argeșene

Joi, 16 martie a.c., imediat după ședința de guvern, ministrul Sănătății, Florian Bodog, a venit în județul Argeș, unde, joi seara, însoțit de președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, s-a deplasat la Spitalul Județean de Urgență Pitești, unde a discutat cu cadrele medicale și cu pacienții, a vizitat Unitatea de Primiri Urgențe, precum și secțiile care au nevoie de investiții și modernizare.