Presedintii Camerei Deputatilor si Senatului - vizita in Arges

Președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, și președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, au efectuat miercuri, 4 octombrie 2017, o vizită oficială în județul Argeș. Împreună cu președintele Consiliului Județean Argeș, Constantin Manu, cei doi președinți au vizitat Uzina Dacia și Institutul de Cercetări Nucleare de la Mioveni. După întâlnirea cu conducerea Automobile Dacia Renault au fost vizitate și câteva secții de aici.

Argesul a preluat presedintia Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia

Miercuri, 27 septembrie, începând cu ora 11.00, la Consiliul Județean Argeș a avut loc ședința ordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Cu acest prilej, a fost aleasă noua conducere a CpDR, respectiv președinte – Dan Manu, președintele Consiliului Județean Argeș, și vicepreședintele CpDR – Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

Inaugurare Dispensar in Comuna Stefan cel Mare - sat Glavacioc 19.09.2017

Marți, 19 septembrie, în comuna Ștefan cel Mare, în prezența conducerii Consiliului Județean Argeș, președintele Dan Manu si vicepreședintele Ion Mînzîna, a prefectului Emilian Dragnea, a reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate și ai Direcției Județene de Sănătate Publică Argeș și a primarilor localităților învecinate, a fost dat în folosință dispensarul uman în satul Glavacioc.

Masuri Comisie Disciplina la Spitalul Judetean de Urgenta Pitesti

Marți, 12 septembrie a.c., președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a convocat conducerea Spitalului Județean de Urgență Pitești, respectiv pe managerul interimar Aurelian Gheorghe și pe directorul medical dr. Adrian Stoiculescu, cu privire situațiile create de abaterile de la actul medical și de comportament ale unor reprezentanți ai personalului unității sanitare.

Deschidere de an scolar si inaugurare Scoala Contesti - Davidesti si Gradinita Budeasa

În prima zi a noului an școlar 2017-2018, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a fost alături de copiii din comunele Davidești și Budeasa, împreună cu reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Argeș și ai administrațiilor locale - primarul comunei Davidești, Sandu Ion, și primarul comunei Budeasa, Nicolae Rachieru. Astfel, în noul an școlar, școlarii și preșcolarii din cele două comune argeșene vor descoperi tainele învățăturii în unități școlare noi și moderne.