Pod nou in comuna Vulturesti

Vineri, 20 octombrie 2017, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a inaugurat noul pod de peste râul Argeșel, din comuna Vulturești. Este vorba de podul de pe DJ 739 Bârzești – Negrești – Zgripțești – Beleți, peste râul Argeșel, în comuna Vulturești.

Delegatie CJ Arges - reprezentare la Ambasada Romaniei la Atena

La invitația Excelenței Sale, Ambasadorul României în Grecia, dl. Lucian Fătu, în perioada 12 - 15 octombrie a.c., o delegație a Consiliului Județean Argeș a reprezentat județul Argeș, cu prilejul "Zilei naționale a produselor agroalimentare românești", eveniment ce s-a desfășurat vineri, 13 octombrie, la Ambasada României la Atena.

Contracte semnate pentru modernizare a infrastructurii

Președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a semnat, la Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, primele două contracte finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2017 – 2020. Este vorba de investiții care vizează infrastructura rutieră a județului Argeș: "Modernizarea DJ 703B Șerbănești (DJ 659) – Siliștea, km 70+826, L = 7,416 km, în comunele Rociu și Căteasca" în valoare de 14.779.218 lei și "Modernizare DJ 703B Costești (DN65A)...

Vila Florica ramâne in patrimoniul Consiliului Judetean Arges

Vila Florica rămâne în patrimoniul Consiliului Județean Argeș. Astăzi, miercuri, 11 octombrie 2017, plenul Camerei Deputaților a votat Legea privind achiziționarea Ansamblului Conacului Brătianu (Vila Florica) de la Ștefănești în care funcționează Centrul de Cultură Brătianu, instituție de cultură a Consiliului Județean Argeș. Conform acestei legi Vila Florica se achiziționează cu bani de la bugetul de stat.

Presedintii Camerei Deputatilor si Senatului - vizita in Arges

Președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, și președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, au efectuat miercuri, 4 octombrie 2017, o vizită oficială în județul Argeș. Împreună cu președintele Consiliului Județean Argeș, Constantin Manu, cei doi președinți au vizitat Uzina Dacia și Institutul de Cercetări Nucleare de la Mioveni. După întâlnirea cu conducerea Automobile Dacia Renault au fost vizitate și câteva secții de aici.