La Consiliul Județean, întâlnire cu conducerea A.N.A.T. pe tema dezvoltării și promovării turismului în județul Argeș

Județul Argeș se remarcă printr-o istorie bogată, prin peisaje spectaculoase și obiective turistice unice. Tradiționala ospitalitate românească, alături de frumusețea plaiurilor argeșene, constituie argumente de necontestat în favoarea înscrierii județului Argeș pe harta turismului național și internațional.

S-a semnat contractul de execuție pentru reabilitarea Palatului Administrativ

Astăzi, 11.05.2021, a fost semnat contractul de proiectare și execuție pentru obiectivul "Creşterea eficienţei energetice a Palatului Administrativ situat în Piteşti, Piaţa Vasile Milea nr. 1, judeţul Argeş" de către conducerea Consiliului Județean Argeș, reprezentată de președintele Ion Mînzînă și vicepreședintele Marius Nicolaescu, în prezența echipei de implementare a proiectului, și de către reprezentantul asocierii de firme, Andrei Traian Roșulescu.

200 de ani de la Revoluția lui Tudor Vladimirescu

În urmă cu două veacuri, în ianuarie 1821, în Țara Românească se desfășura un eveniment care avea să genereze o profundă schimbare a istoriei naționale și care a contribuit la definirea identității naționale și la înscrierea spațiului românesc pe traiectoria modernizării - Revoluția condusă de Tudor Vladimirescu.

Ample lucrări de asfaltare pe DJ 703 Morărești - Cuca - Ciomăgești - Lim jud. Olt

În prezent, în județul Argeș, sunt în plină desfășurare investiții importante în infrastructura rutieră.

Sărbătorim împreună Ziua Europei !

Consiliul Județean Argeș, prin instituțiile de cultură aflate în coordonare, vă invită să sărbătorim împreună Ziua Europei.

Conducerea Consiliului Județean Argeș s-a întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri argeșean

Conducerea Consiliului Județean Argeș a răspuns invitației Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Argeș de a avea o întâlnire având ca temă de discuție problemele economice actuale, cunoașterea priorităților reciproce și stabilirea unor parteneriate.

Campanie de colectare de cărți

Din dorința de a aduce un zâmbet pe chipul copiilor internați aici, în perioada 12.04.2021- 15.12.2021, Consiliul Județean Argeș în parteneriat cu Nhood România, administratorul proprietăților Ceestrus România printre care se numără și galeriile comerciale Auchan Pitești Bradu și Aushopping Găvana, desfășoară o campanie de colectare de cărți, campanie intitulată - "Dăruiește un zâmbet, o carte!".

Consilierii județeni au votat, luni, bugetul Argeșului pentru anul 2021

Bugetul local al județului Argeș a fost aprobat. Peste 410 milioane lei reprezintă bugetul județului Argeș pe anul 2021, aprobat luni, 19.04.2021, de consilierii județeni.

Încep lucrările de reabilitare a Spitalului de Recuperare Brădet

Spitalul de Recuperare Brădet, unitate sanitară aflată în administrarea Consiliului Județean Argeș, va intra într-un amplu proces de reabilitare. Astfel, luni -19.04.2021, va începe execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții "Creşterea Eficienţei Energetice a Spitalului de Recuperare Brădet".

S-a dat startul înscrierilor la concursul Youth4Regions, dedicat tinerilor jurnaliști !

Comisia europeană a lansat cererea de candidaturi pentru concursul „Youth4Regions - programul pentru jurnalişti aspiranți", care ajută studenții la jurnalism şi jurnaliştii tineri aflați la început de carieră să descopere ce face UE în regiunea lor.