Dumitru Prunariu, primul român care a zburat în spațiul cosmic, prezent la Muzeul Județean Argeș

Miercuri, 30 iunie 2021, Muzeul Județean Argeș, instituție de cultură aflată în coordonarea Consiliului Județean Argeș, a organizat un dublu eveniment de excepție: deschiderea expoziției intitulată generic "40 de ani de la primul zbor în spațiu al unui român - Dumitru Prunariu" și conferința susținută chiar de excelența sa general (r) ing. Dumitru Dorin Prunariu.

CNAIR: Transfăgărășanul s-a redeschis circulației !

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță că începând de luni, 28 iunie 2021, circulația rutieră pe Transfăgărășan, între Piscul Negru și Bâlea Cascadă (km 104+000 – km 130+800), s-a deschis pentru toate categoriile de autovehicule, în intervalul orar 07:00 - 21:00.

La mulți ani, Mioveni !

# 536 de ani de la prima atestare documentară # Mioveni - Orașul Tinereții, al Dacia și al Cercetării Nucleare

Ziua Drapelului Național sărbătorită la Pitești - 26.06.2021 !

Sâmbătă, 26 iunie 2021, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, domnul Marius Nicolaescu, a participat la evenimentul prilejuit de sărbătorirea Zilei Drapelului Naţional

Măsuri anti-caniculă: Puncte de prim-ajutor și distribuție a apei potabile în județul Argeș

Având în vedere temperaturile foarte ridicate din aceste zile, Crucea Roșie – Filiala Argeș a demarat o acțiune de informare a populației cu privire la măsurile ce trebuie luate în perioada de caniculă. Astfel, voluntarii de la Crucea Roșie au oferit argeșenilor, prin intermediul unor pliante, o serie sfaturi practice în caz de caniculă.

Încep taberele de vară la Muzeul Golești !

Muzeul Golești anunță că s-a dat startul înscrierilor pentru taberele de vară. Astfel, copiii sunt invitați să participe la o serie de activități creative care se desfășoară în mijlocul naturii

La Mulți Ani, Topoloveni!

Zi aniversară pentru topoloveneni! Orașul Topoloveni a împlinit 600 de ani de atestare documentară (19 iunie 1421 – 19 iunie 2021).

Festivalul de căluș - Rusaliile la Pitești

Se spune că de Rusalii, cel care primeşte Căluşul în curtea sa va avea parte de bine tot anul. Astăzi, Argeșul a respectat tradiția pentru că, în Piața Vasile Milea din Pitești, în fața Consiliului Județean Argeș, a avut loc ediția I a "Festivalului de căluș - Rusaliile la Pitești".

Vizita în județul Argeș a E.S. domnul Søren Jensen - Ambasador al Regatului Danemarca în România

Astăzi, 16 iunie a.c., Consiliul Județean Argeș a primit vizita E.S. domnul Søren Jensen – Ambasador al Regatului Danemarca în România.

Comunicat de presă - SALVAMONT ARGEȘ

În ciuda vremii iernatice, animalele din zona montană, inclusiv din cea cu climat subpolar la peste 1800 metri altitudine, își continuă ciclul vieții. Printre ele, viperele, care sunt mai vizibile în această perioadă, fiindcă ies la năpârlire, depunere de ouă etc., în general, după sfârșitul lunii iunie, sunt mult mai greu de observat.