Aniversarea a 105 ani de la înființarea Armatei a - 2 - a / Divizie 2 Infanteria “GETICA” în Garnizoana Câmpulung

„Avem datoria de a ne omagia eroii și de a învăța de la ei lecția devotamentului, demnității și sacrificiului", acesta a fost mesajul transmis astăzi, de către vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, la Mausoleul Eroilor MATEIAȘ. Aici a avut loc un ceremonial militar și religios ocazionat de aniversarea a 105 ani de la înființarea Armatei a - 2 – a / Divizie 2 Infanteria "GETICA" în Garnizoana Câmpulung.

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 2 - 6 august 2021

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 2 - 6 august 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră

Începe turneul “BRD ARGEȘ OPEN - Wheelchair Tenis”, ediția a IV-a

Astăzi, la Primăria Pitești, a avut loc conferința de deschidere a turneului "BRD ARGEȘ OPEN – Wheelchair Tenis", ediția a IV-a– eveniment sportiv dedicat tenismenilor paralimpici.

Conducerea C.J. Argeș s-a întâlnit cu judocanul Alexandru Raicu

Sportivul, legitimat la Clubului Sportiv Municipal Pitești și FC Argeș, ne-a reprezentat, în acest an, la Jocurile Olimpice de la Tokyo

O nouă investiție a Consiliului Județean Argeș la Spitalul Județean de Urgență Pitești

În cadrul ședinței Consiliului Județean Argeș din această săptămână s-a aprobat hotărârea privind realizarea obiectivului de investiție: "Instalare rezervor stocare apă din sursă proprie la Spitalul Județean Argeș", a Devizului general, a indicatorilor tehnico-economici și a documentației tehnice aferente – faza Studiu de Fezabilitate(S.F.).

29 iulie - Ziua Imnului Național al României

La Cercul Militar din Pitești a fost celebrată Ziua Imnului Național al României, eveniment care se sărbătorește în întreaga țară începând din 18 mai 1998.

Restricții de circulație pe drumurile județene din Argeș

Regia Autonomă Județeană de Drumuri Argeş anunță că în zilele de joi, vineri şi sâmbătă (29, 30, 31 iulie), în intervalul orar 12.00 - 20.00, se vor institui restricții de circulație pe drumurile județene din Argeș, pentru autovehiculele cu masa totală autorizată maximă mai mare de 7,5 tone.

Tabără de meșteșuguri tradiționale organizată de Consiliul Județean și Școala Populară de Arte și Meserii Pitești

Peste 120 de copii din mai multe localități ale județului Argeș participă la tabăra de meșteșuguri tradiționale organizată în această săptămână de Consiliul Județean și Școala Populară de Arte și Meserii Pitești.

S-a semnat contractul de proiectare și execuție pentru obiectivul “Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș”

Astăzi, 27.07.2021, a fost semnat contractul de proiectare și execuție pentru obiectivul "Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș" de către conducerea Consiliului Județean Argeș, reprezentată de președintele Ion Mînzînă, vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu și administratorul public Marius Cristian Puiu, în prezența echipei de implementare a proiectului.

Conducerea Consiliului Județean Argeș urează succes delegației României și sportivilor argeșeni la Jocurile Olimpice de la Tokyo !

Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt la debut! 101 sportivi români vor concura la 17 discipline sportive, în perioada 23 iulie - 8 august.