53 de ani de la inaugurarea Uzinei de Autoturisme de la Mioveni

În data de 20 august 1968 era inaugurată Uzina de Autoturisme de la Mioveni. Primul autoturism ieșit de pe porțile uzinei purta numele Dacia 1100 și era un vehicul produs după licența modelului Renault R8. Un an mai târziu intra în fabricație Dacia 1300, care avea să fie modelul de bază al mărcii timp de aproape trei decenii.

În urma numeroaselor sesizări ale cetățenilor din Comuna Oarja precum și a articolelor din presa județeană scrisă și online cu privire la starea drumului județean DJ 503, Consiliul Județean Argeș face următoarele precizări: "Modernizare DJ 503 Limita județului Dâmbovița – Slobozia – Rociu – Oarja", în lungime de 42,034 km ..

Ședința extraordinară a Consiliului Județean Argeș

Astăzi, 17 august 2021, consilierii județeni s-au întrunit în ședință extraordinară, desfășurată prin mijloace electronice (on-line). Ședința a fost condusă de președintele Ion Mînzînă, pe ordinea de zi fiind aprobate următoarele proiecte de hotărâre: Proiect de hotărâre privind încetarea de drept a mandatului de consilier județean al domnului Manole Nicolae Marius.

Conducerea C.J. Argeș apreciază inovația și performanța!

Argeșul, promovat la nivel internațional prin recordul stabilit de voluntarii de la Clubul Leo Leolution – Câmpulung La sfârșitul lunii iulie, voluntarii de la Clubul de voluntariat LEO Leolution Câmpulung au reușit să doboare recordul mondial și să intre astfel în Cartea Recordurilor (Guinness World Records) prin realizarea unui logo mozaic din caiete reiclabile, pe o suprafață de 1000 mp.

Resfințirea bisericii și paraclisului Mănăstirii Aninoasa

Un moment emoționat și înălțător în același timp, pentru toți cei prezenți astăzi la Mănăstirea Aninoasa. De altfel, sute de credincioși au asistat la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic alături de un impresionant sobor de ieromonahi, preoți și diaconi.

Două rute din Argeş, pe lista traseelor cultural turistice ale Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului

La propunerea Consiliului Judeţean Argeş, traseele "Triunghiul Bisericilor Rupestre " şi "Bisericile de lemn din județul Argeș" au fost recunoscute drept Rute Cultural Turistice dezvoltate pe plan local. Ruta bisericilor de lemn din județul Argeș a fost inclusă în Ruta bisericilor de lemn din România (Națională), dar și în Ruta bisericilor de lemn din România și din Republica Moldova (Transnațională).

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 9 – 13 august 2021

Consiliul Judeţean Argeș informează participanţii la traficul rutier că, în perioada 9 – 13 august 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră:

La Mulți Ani, Ștefănești !

Zi aniversară pentru orașul Ștefănești! Localitatea Ștefănești a împlinit 569 de ani de la prima atestare documentară, o localitate cu o istorie îndelungată şi însemnată nu numai pentru judeţul Argeş, ci şi pentru întreaga ţară.

Modernizarea DJ 504 - stadiul lucrarilor 60%

Modernizarea DJ 504 LIM. Jud.Teleorman-Popești-Izvoru-Recea-Cornățel-Vulpești(DN65A) constituie unul dintre cele mai mari proiecte din regiunea Sud-Muntenia și unul dintre cele mai importante proiecte pentru județul nostru.

Deschiderea oficială a turneului “BRD ARGEȘ OPEN - Wheelchair Tenis”

Evenimentul reunește 41 de sportivi paralimpici din mai multe țări, 30 de băieți și 11 fete, sportivi cu performanțe remarcabile la nivel mondial.