Proiecte de hotărâre adoptate în ședința extraordinară a Consiliului Județean Argeș

Astăzi, 13 septembrie 2021, a avut loc ședința extraordinară a Consiliului Județean Argeș, desfășurată prin mijloace electronice (on-line).

Directorul Institutului Cultural Turc „Yunus Emre” din București, în vizită la Consiliul Județean Argeș

Consiliul Județean Argeș a fost joi, 9 septembrie 2021, gazda unei întâlniri cu Mustafa Yildiz, directorul Institutului Cultural Turc „Yunus Emre" din București.

Consultare publică privind măsurile de relansare a turismului propuse de Comisia Europeană

Sectorul turistic este unul dintre domeniile cele mai afectate de criza sanitară generată de pandemia de COVID-19. În acest context, Comisia Europeană propune statelor membre un set de măsuri de relansare a turismului, măsuri care se referă la necesitatea imunizării globale prin continuarea vaccinării și se solicită asigurarea informațiilor actualizate, protocoale de siguranță (Re-open EU) și la standardul de siguranță Tourism COVID-19 Safety Seal.

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 06 - 10 septembrie 2021

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 06 – 10 septembrie 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră:

Lucrările la noul corp de clădire al Spitalului Județean de Urgență Pitești, în grafic !

Conducerea Consiliului Județean Argeș s-a aflat astăzi (2 septembrie 2021) în teren, într-o vizită de lucru la Spitalul Județean de Urgență Pitești. Scopul vizitei a fost stadiul implementării proiectului "Construire corp de clădire nou la Spitalul Județean de Urgență Pitești", care este în fază avansată de finalizare.

La mulți ani, Limba noastră Română !

Astăzi, 31 august, sărbătorim Ziua Limbii Române. Nu există nimic mai de preț pentru un popor decât graiul matern, deoarece în propria limbă se exprimă cel mai bine trăirile sufletești ale unei familii, ale națiunii și ale istoriei.

La multi ani, Bascov !

Comuna Bascov a sărbătorit 600 de ani de la prima atestare documentară.

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 30 august – 03 septembrie 2021

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 30 august – 03 septembrie 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră

S-a redeschis Planetariul de la Muzeul Județean Argeș !

Planetariul din cadrul Muzeului Județean Argeș s-a redeschis începând de astăzi, 26 august, cu respectarea măsurilor de siguranță împotriva infectărilor cu noul coronavirus.

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 23 - 27 august 2021

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 23 - 27 august 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră