5 octombrie - Ziua Mondială a Educației și a Profesorilor !

În fiecare an, pe 5 octombrie, este sărbătorită Ziua Mondială a Educației și a Profesorilor, instituită cu scopul de a sublinia importanța și rolul jucat de dascăli în întreaga lume.

Programul lucrărilor la infrastructura rutieră din Județul Argeș, în perioada 4 - 8 octombrie 2021

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 4 - 8 octombrie 2021, va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră

Schimb de bune practici între Consiliile Județene Argeș și Sibiu

La începutul acestei săptămâni, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, și o echipă de funcționari din cadrul Direcției Strategii, Sinteze Proiecte cu Finanțare Internațională s-au întâlnit cu omologii de la Consiliul Județean Sibiu.

Județul Argeș, gazda Campionatului Mondial de Maraton 2021

În perioada 30 septembrie - 3 octombrie 2021, județul Argeș este gazda Campionatului Mondial de Maraton 2021 - BASCOV - ARGEȘ - ROMÂNIA (pentru categoriile Juniori, Tineret sub 23 de ani - U23, Seniori), organizat de Federația Română de Kaiac - Canoe.

Proiecte adoptate în ședința ordinară a Consiliului Județean

Luni, 27 septembrie 2021, a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Argeș, desfășurată prin mijloace electronice (on-line).

Etajul 4 al Spitalului de Pediatrie Pitești a fost reabilitat !

S-au finalizat lucrările de reabilitare la Etajul 4 al Spitalului de Pediatrie Pitești, în care funcționează Secția dedicată tratamentului pacienților cu vârste cuprinse între 3-18 ani.

Festivalul “Transalutanus Fest”, Jidova 2021, ediția I, în perioada 08 - 10 octombrie

În perioada 08-10 octombrie, la Castrul Roman Jidova, se va organiza Festivalul "Transalutanus Fest", Jidova 2021, ediția I.

Reuniune a președinților de Consilii Județene pe tema înființării unui fond regional pentru asigurarea cofinanțării pentru proiectele publice

Joi, 16 septembrie 2021, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, și vicepreședintele Marius Nicolaescu au participat la o reuniune online, organizată de ADR Sud Muntenia, pe tema lipsei fondurilor pentru asigurarea cofinanțărilor pentru proiectele cu fonduri europene.

Drumul județean DJ 703B Pădureți - Costești va fi asfaltat

Astăzi, președintele Ion Mînzînă și funcționarii din aparatul tehnic al Consiliului Județean Argeș au fost prezenți la Primăria Lunca Corbului unde au avut loc procedurile privind predarea amplasamentului către constructor pentru obiectivul :"MODERNIZARE DJ 703B PĂDUREȚI (DJ679) – COSTEȘTI (DN 65A), KM 48+975 – 59+287, L=10,312 KM LA LUNCA CORBULUI ȘI COSTEȘTI".

Conferința Internațională de Folclor ”Tradiție și continuitate în valorificarea patrimoniului cultural imaterial” - Ediția I

Conferința Internațională de Folclor cu tema "Tradiție și continuitate în valorificarea patrimoniului cultural imaterial" - Ediția I a avut loc la Pitești în perioada 13 - 16 septembrie 2021