8 noiembrie - Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil

Astăzi, 8 noiembrie, îi sărbătorim pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, numiți în tradiția românească și Sfinții Voievozi.

Lucrările la noul corp de clădire al Spitalului Județean Argeș avansează

În fiecare lună, conducerea Consiliului Județean Argeș se întâlnește, pe șantierul noului corp de clădire al Spitalului Județean de Urgență Pitești, cu echipa tehnică - constructor, proiectant, diriginte de șantier, și cu conducerea spitalului pentru a vedea care este stadiul lucrărilor, dar și pentru a discuta și a găsi soluții la problemele ce pot apărea.

C.J. ARGEȘ ȘI ADR SUD MUNTENIA: ÎNTÂLNIRE TEHNICĂ PENTRU FONDURILE EUROPENE PE CERCETARE, DEZVOLTARE ȘI INOVARE

Bugetul ADR Sud pentru Programului Operațional Regional 2021 - 2027 cuprinde și o axă de finanțare ce vizează cercetarea, dezvoltarea și inovarea.

Raport de activitate al conducerii Consiliului Județean Argeș la un an de mandat

Miercuri, 03 noiembrie 2021, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, și vicepreședinții Marius Nicolaescu și Adrian Dumitru Bughiu au prezentat raportul de activitate la un an de la preluarea mandatului.

105 ani de la înființarea trupelor de vânători de munte

În data de 3 noiembrie, Armata Română sărbătorește Ziua Vânătorilor de Munte, eveniment care marchează constituirea primului batalion de vânători de munte, în anul 1916.

Campania "Dăruiește un zâmbet, o carte", inițiată de Consiliul Județean Argeș pentru înființarea unei biblioteci în cadrul Spitalului de Pediatrie, continuă

Campania

Biblioteca din cadrul Spitalului de Pediatrie Pitești, deschisă în luna iunie, a avut un real succes, numărul pasionaților de lectură fiind foarte mare. Până în momentul de față s-au colectat aproximativ 3000 de cărți.

Consiliul Județean Argeș depune la finanțare prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” 18 proiecte

Consiliul Județean Argeș propune 18 proiecte de modernizare a infrastructurii rutiere (17 pentru drumurile județene și unul pentru un pod) pentru finanțare în cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny", lansat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA)

Vernisajul Expoziție Naționale de Artă Naivă, ediția a 53-a

Astăzi, la Muzeul Județean Argeș, a avut loc vernisajul celei de-a 53-a ediții a Expoziției Naționale de Artă Naivă, în format online