Palatului Administrativ va fi reabilitat pe fonduri europene

City - managerul municipiului Pitești, Lucrețiu Tudor, i-a înmânat joi vicepreședintelui Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, autorizația de construire pentru Reabilitarea Palatului Administrativ

Proiect pentru reabilitarea și extinderea infrastructurii electrice și a infrastructurii de gaze medicale la Spitalul de Pneumoftiziologie ,,Sf.Andrei” Valea Iașului

Pentru reabilitarea și extinderea infrastructurii electrice și a infrastructurii de gaze medicale la Spitalul de Pneumoftiziologie ,,Sf.Andrei" Valea Iașului, Consiliul Județean Argeș în asociere cu unitatea medicală va depune un proiect pentru a obține finanțare europeană, în cadrul apelului de proiecte POIM/935/9/1"Creșterea siguranței pacienților în structuri spitalicești publice care utilizează fluide medicale"

Campionatul Național de Skandenberg - Armwrestling și Para - Skandenberg - Armwrestling 2022

Sâmbătă, 26 martie, și duminică, 27 martie, la Centrul Cultural Județean, Sala Lumina, s-a desfășurat Campionatul Național de Skandenberg-Armwrestling și Para - Skandenberg - Armwrestling 2022

Concert omagial Dinu Lipatti

Muzeul Județean Argeș, în parteneriat cu Liceul de Arte „Dinu Lipatti", au organizat marți, 15 martie, la Casa Memorială „Dinu Lipatti" din comuna Leordeni, sat Ciolceşti, judeţul Argeş, un "Concert omagial" dedicat zilei de naștere a pianistului, compozitorului și pedagogului român Dinu Lipatti (19 martie 1917- 2 decembrie 1950)

De la 1 aprilie, cu acordul părților, Contractul de manager la Teatrul Al Davila, al dlui. Felix Goldbach, va înceta

Ca urmare a interesului manifestat în spațiul public, astăzi, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu și managerul Teatrului "Alexandru Davila", Felix Goldbach, au avut o întrevedere în urma căreia au ținut să clarifice situația de la această instituție.

Echipa națională de bob la Muzeul Sportului Argeșean

Echipa națională de bob participantă la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing, unde s-au clasat pe locul 13, va avea o vitrină de prezentare la Muzeul Sportului Argeșean "Campionii", secție a Muzeului Județean Argeș.

Reîncep lucrările de restaurare la Galeria de Artă „Rudolf Schweitzer - Cumpăna". A fost predat amplasamentul către constructor

Reîncep lucrările de restaurare la Galeria de Artă „Rudolf Schweitzer - Cumpăna

Joi, 3 martie 2022, a fost predat către constructor amplasamentul unui alt proiect important al Consiliului Județean Argeș, cu finanțare europeană, privind valorificarea patrimoniului cultural și dezvoltarea turismului.

În perioada 04-13 martie, la Cabana Capra Transfăgărășan, la o altitudine de 1.700 metri, se va desfășura Stagiul Național de Formare și Reconfirmare al Unităților Canine de Intervenție la Avalanșă, forma de specializare în meseria de salvator montan, cod COR 541904.

Lansarea campaniei Law is Cool

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, a fost prezent miercuri, 02.03.2022) la evenimentul de lansare al campaniei Law is Cool.

Dezbatere publică referitoare la transportul public judetean

Miercuri, 23.02.2022, ora 09:00, în Sala mare de ședințe a Consiliului Județean Argeș, a avut loc dezbaterea publică referitoare la Proiectul de hotărâre privind aprobarea Programului de transport rutier de persoane prin servicii regulate în județul Argeș.