Vă invităm la Ziua Porților Deschise la Palatul Administrativ!

Avem deosebita plăcere de a vă invita la Ziua Porților Deschise la Palatul Administrativ al Județului Argeș, eveniment care va avea loc vineri, 16 februarie 2024, începând cu ora 12.00, la sediul din Pitești, Piața Vasile Milea, nr.1.

Prima ședință a Consiliului Județean Argeș în sediul reabilitat

Miercuri, 31 ianuarie 2024, a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Argeș, condusă de vicepreședintele Marius Nicolaescu, alături de vicepreședintele Adrian-Dumitru Bughiu. A fost prima reunine de plen, cu prezență fizică și în sistem on-line, desfășurată în noua sală din clădirea recent renovată în care își are sediul Consiliul Județean Argeș.

Se vor putea deconta abonamente pentru transportul elevilor care sunt școlarizați în altă localitate

Începând din 1 februarie 2024, se pot deconta abonamentele pentru transportul elevilor care sunt școlarizați în altă localitate decât cea de domiciliu, pentru anul școlar 2023-2024. Acest demers a fost întârziat până acum din cauza normelor legislative.

Palatul Administrativ al Județului Argeș, modernizat după 50 de ani

Marți, 16 ianuarie 2024, a avut loc recepția finală a lucrărilor de reabilitare a Palatului Administrativ al Județului Argeș. Este unul dintre cele mai ample proiecte investiționale ale Consiliului Județean Argeș, cu finanțare europeană nerambursabilă.

Salvamont Argeș a primit autospeciale de intervenții de la DSU

Astăzi, au intrat în dotarea Salvamont, respectiv a Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, 51 de autospeciale pentru intervenții în zone greu accesibile

Zilele Eminescu în Argeș! Evenimente organizate de Ziua Culturii Naționale

Ziua Culturii Naționale este celebrată anual la data de 15 ianuarie, fiind sărbătorită în ziua în care se comemorează nașterea îndrăgitului poet Mihai Eminescu.

S-a efectuat recepția finală la DJ 503, cel mai lung drum modernizat de Consiliul Județean Argeș cu fonduri europene!

Vineri, 12 ianuarie 2024, s-a efectuat recepția la terminarea lucrărilor pentru obiectivul de investiții "Modernizare DJ 503 limita județului Dâmbovița – Slobozia – Rociu – Oarja – Catanele (DJ 702 G – km 3+824) km 98+000 – 140+034 (42,034 km) în județul Argeș". Este al 10-lea proiect finanţat prin Programul Operaţional Regional 2014 – 2020 în judeţul Argeş.

Liceul de Artă "Dinu Lipatti" Pitești - câștigătorul concursului ContrAdicția Tinerilor - "Cel mai cool proiect de prevenire a adicțiilor este al liceului nostru"

Liceul de Artă

Echipamente noi la ISU ARGEȘ, cu fonduri de la CJ Argeș

Din acest an, ISU Argeș are în dotare, în premieră pentru județul Argeș, o serie de utilaje și dispozitive extrem de moderne pentru intervenții în caz de incendiu