Vizita în județul Argeș a E.S. domnul Søren Jensen - Ambasador al Regatului Danemarca în România

Astăzi, 16 iunie a.c., Consiliul Județean Argeș a primit vizita E.S. domnul Søren Jensen – Ambasador al Regatului Danemarca în România.

Comunicat de presă - SALVAMONT ARGEȘ

În ciuda vremii iernatice, animalele din zona montană, inclusiv din cea cu climat subpolar la peste 1800 metri altitudine, își continuă ciclul vieții. Printre ele, viperele, care sunt mai vizibile în această perioadă, fiindcă ies la năpârlire, depunere de ouă etc., în general, după sfârșitul lunii iunie, sunt mult mai greu de observat.

Ploaia torențială a distrus o parte din lucrările efectuate pe DJ 504

Marți, 08.06.2021, a fost rupere de nori în comuna Recea. O ploaie torenţială a distrus o parte din lucrările efectuate pe DJ 504.

Comisia europeană anunță deschiderea finanțărilor pentru înfrățiri de oraşe şi rețele de oraşe, în cadrul programului “CETĂȚENI, EGALITATE, DREPTURI ȘI VALORI” (CERV) 2021-2027”

Programul promovează schimburile între oameni din diferite țări, consolidează înțelegerea reciprocă și toleranța lor și le oferă posibilitatea de a-și lărgi perspectiva și de a dezvolta un sentiment de apartenență și identitate europeană prin înfrățirea orașelor și rețele de orașe.

Comisia Europeană a lansat concursul EDEN - Destinații Europene de Excelență, organizat la nivel european

Inițiativa va premia cele mai bune realizări în domeniul turismului durabil și practici referitoare la tranziția verde din destinații turistice cu o populație cuprinsă între 25.000 - 100.000 de locuitori.

Micii campioni de la ACS Viitorul Argeş au fost premiați de conducerea Consiliului Județean Argeș

Astăzi, președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu, administratorul public Marius – Cristian Puiu și consilierul județean Cătălin Viorel Mîndroc au premiat fotbaliștii, legitimaţi la ACS Viitorul Argeş, care au câştigat Trofeul Sfinx (Under 10) – Cupa Campionilor, desfășurat în luna mai la Câmpulung Muscel.

S-a semnat contractul de proiectare, execuție și dotare pentru investiția ”Extindere și dotare spații Urgență și amenajări incintă Spital Județean de Urgență Pitești”

Consiliul Județean Argeș a semnat contractul de proiectare, execuție și dotare pentru investiția "Extindere și dotare spații Urgență și amenajări incintă Spital Județean de Urgență Pitești"

Intrare gratuită pentru copii, la Muzeul Județean Argeș, de 1 Iunie

Muzeul Județean Argeș va fi deschis pentru public marți, 1 iunie 2021, de Ziua Internațională a Copilului, conform programului obișnuit de vizitare 9:00 – 19:00.

“Primul Ghiozdan” pentru elevii înscriși în clasa pregătitoare în unitățile de învățământ din mediul rural

Joi, 27 mai 2021, a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Argeș în cadrul căreia s-a aprobat hotărârea privind acordarea pachetului de rechizite școlare "Primul Ghiozdan" pentru elevii înscriși în clasa pregătitoare în unitățile de învățământ din mediul rural, în anul şcolar 2021 – 2022.

200 de ani de la moartea lui Tudor Vladimirescu

Joi, la Pitești, cu prilejul comemorării a 200 de ani de la moartea lui Tudor Vladimirescu, au fost organizate ceremonii militare și religioase. La monumentul lui Tudor Vladimirescu amplasat pe strada Trivale au fost depuse coroane de flori și a fost evocată importanța Revoluția de la 1821 condusă de Tudor Vladimirescu.