S-a semnat contractul de proiectare și execuție pentru obiectivul “Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș”

Astăzi, 27.07.2021, a fost semnat contractul de proiectare și execuție pentru obiectivul "Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș" de către conducerea Consiliului Județean Argeș, reprezentată de președintele Ion Mînzînă, vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu și administratorul public Marius Cristian Puiu, în prezența echipei de implementare a proiectului.

Conducerea Consiliului Județean Argeș urează succes delegației României și sportivilor argeșeni la Jocurile Olimpice de la Tokyo !

Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt la debut! 101 sportivi români vor concura la 17 discipline sportive, în perioada 23 iulie - 8 august.

Deschiderea Festivalului de Muzică Populară "Mugurii Folclorului Argeșean"

Deschiderea Festivalului de Muzică Populară

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeş, domnul Adrian Dumitru Bughiu, a deschis miercuri, 21 iulie 2021, cel mai îndrăgit festival de muzică populară #"Mugurii Folclorului Argeșean", concursul celor mai talentați copii din județul Argeș.

O delegație a Consiliului Județean Argeș s-a deplasat în Croația, la Festivalul de Film din orașul Pula, pentru prezentarea primei proiecții oficiale a filmului "Apropieri/Take them to the light"

În perioada 18 - 20 iulie 2021, o delegație a Consiliului Județean Argeș s-a deplasat în Croația, la Festivalul de Film din orașul Pula, pentru prezentarea primei proiecții oficiale a filmului "Apropieri/Take them to the light", al tinerei regizoare din Pitești, Ioana Grigore.

Conducerea Consiliului Județean Argeș s-a întâlnit cu echipajul de bob al Clubului Sportiv Câmpulung Muscel

Miercuri, 21 iulie 2021, la Consiliul Județean Argeș, președintele Ion Mînzînă și vicepreședintele Adrian Dumitru BUGHIU s-au întâlnit cu echipajul de bob - două persoane, format din Mihai Tentea (pilot), Ciprian Daroczi (împingător) și Iulian Păcioianu (antrenor), sportivi ai Clubului Sportiv Câmpulung Muscel.

Expoziția temporară de fotografie “Rusia - file din natură”, la Muzeul Județean Arges

Miercuri, 21 iulie a.c., la Muzeul Județean Argeș a avut loc deschiderea expoziției temporare de fotografie "Rusia - file din natură", organizată în colaborare cu Centrul Rus de Ştiință şi Cultură și Ambasada Rusiei în România.

FRDS deschide o linie de finanțare pentru soluționarea celor mai presante probleme ale romilor

Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS) a lansat, în cadrul Programului Dezvoltare locală, finanțat din Granturile SEE și Norvegiene 2014 – 2021, schema de granturi mici „Intervenții prioritare pentru comunitățile rome".

În fiecare an, pe 20 iulie, de Sfântul Ilie, la Costești are loc Târgul Anual Tradițional de „Sfântul Ilie"

Cu această ocazie, primarul Ion Baicea organizează o multitudine de manifestări cultural - artistice. Ziua nu a fost aleasă întâmplător, Sfântul Ilie fiind Patronul Spiritual al orașului Costești. De altfel, imaginea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul se află și pe stema orașului iar catedrala de pe teritoriul localității, sfințită în anul 1935, poartă hramul Sfântului Ilie.

Comisia europeană a lansat consultarea „Scenarii pentru co-crearea unei căi de tranziție pentru turism în vederea realizării unui ecosistem mai rezistent, inovator și durabil”

Printre diferitele instrumente, Comisia a propus să se creeze, în parteneriat cu industria, autoritățile publice, partenerii sociali și alte părți interesate, căi de tranziție pentru ecosisteme, acolo unde este necesar

Șantier deschis la Muzeul Județean Argeș! Au început lucrările de restaurare a clădirii!

Astăzi, 8 iulie 2021, s-a dat ordinul de începere a lucrărilor privind restaurarea Muzeului Județean Argeș, proiect implementat de Consiliul Județean Argeș și finanțat din fonduri europene. Imediat ce a fost emis ordinul de începere a lucrărilor, la fața locului s-a deplasat echipa de constructori pentru deschiderea șantierului în vederea demarării lucrărilor stabilite prin contract.