Încep lucrările de reabilitare a Spitalului de Recuperare Brădet

Spitalul de Recuperare Brădet, unitate sanitară aflată în administrarea Consiliului Județean Argeș, va intra într-un amplu proces de reabilitare. Astfel, luni -19.04.2021, va începe execuția lucrărilor pentru obiectivul de investiții "Creşterea Eficienţei Energetice a Spitalului de Recuperare Brădet".

S-a dat startul înscrierilor la concursul Youth4Regions, dedicat tinerilor jurnaliști !

Comisia europeană a lansat cererea de candidaturi pentru concursul „Youth4Regions - programul pentru jurnalişti aspiranți", care ajută studenții la jurnalism şi jurnaliştii tineri aflați la început de carieră să descopere ce face UE în regiunea lor.

Joi, 8 aprilie 2021, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, domnul Cseke Attila, s-a aflat în vizită oficială în județul Argeș

Astfel, la prima oră, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, domnul Cseke Attila, împreună cu doamna deputat Simona Bucura-Oprescu, președinte al Comisiei pentru Administrație Publică și Amenajarea Teritoriului din Camera Deputaților, s-au întâlnit cu președintele Consiliului Județean Argeș, domnul Ion Mînzînă, și cu doamna prefect Emilia Mateescu.

Au început lucrările de asfaltare la DJ 703 Morărești - Cuca - Ciomăgești - lim. jud. Olt

Au început lucrările de modernizare la drumul județean DJ 703 Morărești – Cuca – Ciomăgești – lim. jud. Olt, în lungimea de 9,72 km, proiect în valoare de 9.005,03 mii lei cu TVA (proiectare și execuție).

La Biblioteca Județeană Argeș, a fost SUSPENDAT CURSUL DE ROBOTICĂ

Cursul de robotică gratuit, organizat de Biblioteca Județeană "Dinicu Golescu" Argeș, programat pentru perioada martie – mai 2021, a fost SUSPENDAT din cauza creșterii ratei de incidență a cazurilor de COVID-19, la nivelul municipiului Pitești. În momentul în care vor fi reluate activitățile din cadrul Cursului de Robotică, publicul va fi anunțat.

Activitățile din cadrul Planetariului se suspendă !

În contextul creșterii ratei de incidență a cazurilor de COVID-19 la nivelul municipiului Pitești, Muzeul Județean Argeș anunță că activitățile din cadrul Planetariului și observațiile astronomice prin lunete sau telescoape SE SUSPENDĂ temporar. În momentul în care vor apărea modificări în privința programului de vizitare, publicul va fi anunțat.

Mandatul managerului Teatrului "Al. Davila" a fost prelungit cu 60 de zile

Mandatul managerului Teatrului

Astăzi, conducerea Consiliului Județean Argeș, reprezentată de președintele Ion Mînzînă și vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu, s-a întâlnit cu o parte dintre actorii Teatrului "Al. Davila" și cu managerul Constantin Cotimanis, în prezența reprezentanților presei locale.

Programul evenimentelor organizate de instituțiile de cultură în perioada 22 - 28 martie 2021

Pod afectat de ape

Ca urmare a precipitațiilor abundente din ultima perioadă, a fost afectat podul de beton de pe DJ 731B, km 12+554, Băbana – Richițele. Din această cauză, circulația va fi blocată până când condițiile meteorologice vor fi favorabile.

Două rute turistice din Argeș, pe lista rutelor cultural turistice ale Ministerului Turismului

La propunerea Consiliului Județean Argeș, rutele "Valea Argeșului şi culoarul Rucăr - Bran" și "Valea Argeşului şi Transfăgărăşanul" au fost înscrise în lista rutelor cultural turistice ale Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului.