Încep lucrările de restaurare a Muzeului Județean Argeș !

Joi, 8 iulie 2021, se va da ordinul de începere a lucrărilor pentru obiectivul "Restaurarea Muzeului Judeţean Argeş - consolidarea, protejarea şi valorificarea patrimoniului cultural", proiect implementat de Consiliul Județean Argeș și finanțat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020, Axa Prioritară 5 – Îmbunătăţirea mediului urban şi conservarea, protecţia şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural.

Consultare publică - educație pentru sustenabilitatea mediului !

În perioada 18 iunie - 24 septembrie 2021, Comisia europeană invită toate părțile interesate să participe la o consultare, care are ca țintă cunoașterea opiniilor și ideilor publicului cu privire la educația pentru sustenabilitatea mediului.

Dumitru Prunariu, primul român care a zburat în spațiul cosmic, prezent la Muzeul Județean Argeș

Miercuri, 30 iunie 2021, Muzeul Județean Argeș, instituție de cultură aflată în coordonarea Consiliului Județean Argeș, a organizat un dublu eveniment de excepție: deschiderea expoziției intitulată generic "40 de ani de la primul zbor în spațiu al unui român - Dumitru Prunariu" și conferința susținută chiar de excelența sa general (r) ing. Dumitru Dorin Prunariu.

CNAIR: Transfăgărășanul s-a redeschis circulației !

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță că începând de luni, 28 iunie 2021, circulația rutieră pe Transfăgărășan, între Piscul Negru și Bâlea Cascadă (km 104+000 – km 130+800), s-a deschis pentru toate categoriile de autovehicule, în intervalul orar 07:00 - 21:00.

La mulți ani, Mioveni !

# 536 de ani de la prima atestare documentară # Mioveni - Orașul Tinereții, al Dacia și al Cercetării Nucleare

Ziua Drapelului Național sărbătorită la Pitești - 26.06.2021 !

Sâmbătă, 26 iunie 2021, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, domnul Marius Nicolaescu, a participat la evenimentul prilejuit de sărbătorirea Zilei Drapelului Naţional

Măsuri anti-caniculă: Puncte de prim-ajutor și distribuție a apei potabile în județul Argeș

Având în vedere temperaturile foarte ridicate din aceste zile, Crucea Roșie – Filiala Argeș a demarat o acțiune de informare a populației cu privire la măsurile ce trebuie luate în perioada de caniculă. Astfel, voluntarii de la Crucea Roșie au oferit argeșenilor, prin intermediul unor pliante, o serie sfaturi practice în caz de caniculă.

Încep taberele de vară la Muzeul Golești !

Muzeul Golești anunță că s-a dat startul înscrierilor pentru taberele de vară. Astfel, copiii sunt invitați să participe la o serie de activități creative care se desfășoară în mijlocul naturii

La Mulți Ani, Topoloveni!

Zi aniversară pentru topoloveneni! Orașul Topoloveni a împlinit 600 de ani de atestare documentară (19 iunie 1421 – 19 iunie 2021).

Festivalul de căluș - Rusaliile la Pitești

Se spune că de Rusalii, cel care primeşte Căluşul în curtea sa va avea parte de bine tot anul. Astăzi, Argeșul a respectat tradiția pentru că, în Piața Vasile Milea din Pitești, în fața Consiliului Județean Argeș, a avut loc ediția I a "Festivalului de căluș - Rusaliile la Pitești".