Stagiu Național de Formare al Unităților Canine de Intervenție la Avalanșă, în perioada 17-26 februarie, la Cabana Capra Transfăgărășan

În perioada 17-26 februarie a.c. la Cabana Capra Transfăgărășan, la o altitudine de 1.650 metri, se va desfășura Stagiul Național de Formare al Unităților Canine de Intervenție la Avalanșă, formă de specializare în meseria de salvator montan, cod COR 541904.

Recital Extraordinar dedicat Zilei Culturii Nationale - duminica, 15 ianuarie, la Teatrul Al. Davila

Una dintre cele mai mari sărbători româneşti, Ziua Culturii Naţionale, va fi marcată de Consiliul Județean Argeș, prin Teatrul "Alexandru Davila", în cadrului unui eveniment de excepție - recitalul extraordinar "Mihai Eminescu - om, geniu și poet divin".

Presedintele CJ Arges - supraveghere deszapezire drumuri in Arges

Vineri , 06.01.2017, încă de la prima oră a zilei, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a mers în sudul județului pentru a vedea, la fața locului, care este situația în ceea ce privește deszăpezirea pe drumurile județene, dar și situația gopodăriilor rămase fără curent electric. De altfel, încă de joi noaptea, utilajele Regiei Județene de Drumuri Argeș au acționat pentru ca în județ să nu avem drumuri blocate.

Întâlnire între reprezentanții CEZ România și reprezentanții autorităților publice județene

Vineri, 14 octombrie, la Consiliul Județean Argeș, a avut loc o întâlnire între reprezentanții managemetului Grupului CEZ în România și cei ai autorităților publice județene, respectiv președintele C.J. Argeș, Dan Manu, vicepreședintele Ion Mînzînă, prefectul județului, Cristian Soare, subprefectul Emilian Dragnea, respectiv viceprimarul Municipiului Pitești, Sorin Apostoliceanu.

Comunicat Sedinta Extraordinara CDR Sud Muntenia

Joi, 6 octombrie, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mânzână, a participat, la Consiliul Județean Călărași, la ședința extraordinară a Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia.

Testarea glicemiei și a tensiunii arteriale, de Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, sâmbătă 1 Octombrie

Joi, 29 septembrie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, s-a întâlnit cu reprezentanții asociațiilor de pensionari din județul Argeș. Președintele i-a asigurat pe reprezentanții seniorilor argeșeni de tot sprijinul instituției pe care o reprezintă și, cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice, le-a transmis tuturor argeșenilor multă sănătate și să aibă parte de o viață liniștită alături de familii. De asemenea, pensionarii au fost invitați să participe la...

Festivalul cu specific roman „Sigiliul Romei in Arges” - editia a II - a

Unitatea Administrativ Teritorială Judeţul Argeş organizează în data de 4 septembrie 2016, în incinta castrului roman Jidova, cea de-a II ediţie a festivalului cu specific roman „Sigiliul Romei în Argeş".

Punct de lucru pentru intervenţii în situaţii de urgenţă pe Transfăgărășan, la Baza Salvamont Cota 2000

Începând cu data de 04.08.2016, în parteneriat cu Serviciul Public Județean Salvamont Argeș și cu sprijinul Consiliului Județean Argeș și a Instituției Prefectului, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a reușit operaționalizarea unui punct de lucru temporar pe Transfăgărășan, la Baza Salvamont "Cota 2000" .

Statia de asfalt Cateasca a fost data in folosinta

Miercuri, 27 iulie a.c., a avut loc darea în folosință a Stației de asfalt de la Căteasca, obiectiv aflat în administrarea Regiei Județene de Drumuri Argeș. În prezența președintelui Consiliului Județean Argeș, Dan Manu și a vicepreședinților Simona Brătulescu și Ion Mînzînă stația a produs, miercuri, primele tone de asfalt.

Presedintele CJ Arges - ales vicepresedintele Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia

Miercuri, 27 iulie, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a participat la sedința extraordinară a Consiliului de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, ce s-a desfășurat la Palatul Brâncovenesc Potlogi, din comuna Potlogi, județul Dâmbovița.