În masivul Făgăraș, are loc Stagiul Naţional de Formare al Unităţilor Canine pentru Intervenţie la Avalanşă

Stagiul este organizat de către Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România împreună cu Consiliul Județean Arges, prin intermediul Salvamont Arges, sub egida Departamentului pentru Situații de Urgență.

Noul corp al Spitalului Județean Argeș ridicat în timp record

S-a realizat aproximativ 95% din structura de rezistență a clădirii și 75% din structura interioară În urmă cu fix un an de zile, la Spitalul Județean de Urgență Pitești, începeau lucrările pentru construirea noului corp de clădire al acestei unități medicale județene, cea mai mare din Argeș. Astăzi, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu a făcut o vizită pe șantierul de la Spitalul Județean de Urgență Pitești.

Evenimente organizate de instituțiile de cultură ale Consiliului Județean Argeș

Vrei să ieși din cotidian, să te deconectezi de la rutina de zi cu zi și să petreci timp liber de calitate? O vizită memorabilă la Muzeul Golești, spectacole de teatru excepționale sau activități educative pentru copii sunt doar câteva dintre sugestiile oferite de instituțiile de cultură aflate în coordonarea Consiliului Județean Argeș.

Activități online pentru copii, organizate de Biblioteca Județeană "Dinicu Golescu" Argeș

Activități online pentru copii, organizate de Biblioteca Județeană

Secția pentru Copii și Tineret a Bibliotecii Județene "Dinicu Golescu" Argeș îi așteaptă și în luna martie pe copii să participe la o serie de activități educative. Activitățile se vor desfășura în mediul online, pe platforma Google Meet.

În Argeș, sărbătorim primăvara cu reprezentații de teatru, concerte și expoziții

Începutul primăverii, anotimp al renașterii și al bucuriei, este marcat de două îndrăgite și mult așteptate sărbători tradiționale – Mărțișorul și Ziua Internațională a Femeii. Anul acesta, zilele de 1 și 8 martie sunt sărbătorite în Argeș cu reprezentații de teatru, concerte, expoziții, lectură și activități de comunicare publică.

“Să aveți o primăvară cu multă bucurie și liniște în suflete! LA MULȚI ANI!”

Acesta a fost mesajul transmis de președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, vicepreședințII Adrian Bughiu și Marius Nicolaescu și de administratorul județului, Marius Cristian Puiu, domnelor și domnișoarelor din consiliu.

Stagiul Național de Formare al Unităților Canine de Intervenție la Avalanșă

În perioada 3-12 martie, la Cabana Capra Transfăgărașan, la altitudinea de 1.700 metri, se va desfășura Stagiul Național de Formare al Unităților Canine de Intervenție la Avalanșă, forma de specializare în meseria de salvator montan, cod COR 541904. Stagiul este organizat de Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România împreună cu Consiliul Județean Argeș prin Salvamont Argeș, sub egida Departamentului pentru Situații de Urgență.

De Dragobete, spectacol în aer liber în centrul Piteștiului !

Miercuri, 24 februarie, începând cu ora 14.00, în zona centrală a Municipiului Pitești, în fața Bibliotecii Județene „Dinicu Golescu", va avea loc un spectacol în aer liber dedicat zilei de Dragobete, organizat de Primăria Municipiului Pitești, în colaborare cu Școala Populară de Arte și Meserii Pitești, Centrul Cultural Pitești și Filarmonica Pitești.

Colegiul Național “Zinca Golescu”, un centenar de excepție !

Astăzi, 19 februarie, Colegiul Național „Zinca Golescu" a sărbătorit 100 de ani de existență. Evenimentul a fost găzduit de Fundația Culturală Ilfoveanu și a reunit, într-un cadru restrâns, elevi, absolvenți, părinți, cadre didactice, membri ai comunității argeșene, reprezentanți ai autorităților și instituțiilor publice locale.

“CĂLĂTOR PRIN TRECUT” - IN MEMORIAM AUGUSTIN LUCICI

Muzeul Județean Argeș a organizat astăzi un eveniment cu o profundă încărcătură emoțională, avându-l în prim plan pe regretatul artist Augustin Lucici.