Vizita Ministrului Transporturilor - 9 octombrie 2014

Consiliul Județean Argeș

Joi, 9 octombrie, Ministrul Transporturilor, Ioan Rus, a întreprins o vizită în județul Argeș, unde a avut o întâlnire cu reprezentanților autorităților locale, parlamentari argeșeni, conducerea Dacia Renault România și cu reprezentanții sindicatului Dacia. Discuțiile au avut în vedere soluțiile pentru tronsonul Pitești - Sibiu, precum și Curtea de Argeș - Pitești și Transfăgărășan.

La conferința susținută la Consiliul Județean Argeș, ministrul a afirmat că până la sfârșitul lunii noiembrie Masterplanul general de transport va suporta modificări în urma dezbaterilor publice, urmând să fie aprobat în guvern ca proiect operațional, iar Pitești – Sibiu va fi încadrată în masterplan ca autostradă în două etape – în prima fază drum expres și apoi autostradă: "La solicitarea domnului președinte, a domnului primar și  a parlamentarilor argeșeni, în ultimele zile am avut mai multe discuții legate de județul Argeș, în special legat de  Masterplanul general de transport. În acest moment, se desfășoară dezbateri publice pe acest document strategic, în care sunt relevate toate problemele și soluțiile legate de infrastructură. În urma dezbaterilor cu reprezentanții din Argeș și cu reprezentanții AECOM, precum și după discuțiile cu sindicatele de la Uzină, am ajuns la concluzia ca AECOM să accepte ca Pitești - Sibiu să fie trecută în master-plan și în planul operațional ca autostradă executată în 2 faze: drum expres și apoi autostradă. În prima fază exproprierile se fac în regim de autostradă, ca și studiile de fezabilitate și de proiectare, urmând ca, dacă vom avea creșteri economice și bugetul o va permite, să se facă autostradă".