Vizita Ambasadorului Republicii Cehe in judetul Arges - 28 aprilie 2016

Joi, 28 aprilie, președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a primit vizita Ambasadorului Republicii Cehe în România, E.S. Domnul Vladimír Války, împreună cu prefectul Județului Argeș, Cristian Soare, subprefectul Emilian Dragnea și președintele Camerei de Comerț și Industrie Argeș, George Caval. Excelența Sa, aflat pentru prima data în județul Argeș, de la numirea sa oficială, s-a arătat interesat de propunerile de colaborare dintre județul Argeș și Republica Cehă, în domeniile economic, admnistrativ și socio-cultural.

Președintele C.J. Argeș a prezentat delegației cehe oportunitățile de colaborare între cele două părți, cu accent pe parteneriate între localități din județul Argeș și localități din Republica Cehă, schimburi culturale, parteneriate educaționale la nivel regional, constând în schimburi de elevi, studenți și profesori, colaborări și schimburi de experiență în domeniul sănătății și asistenței sociale.