Vernisarea expoziției de fotografie "Cum respiră pământul"

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, a participat astăzi, 3 iulie 2023, la vernisarea expoziției de fotografie "Cum respiră pământul", semnată de fotograful Dan Mihalcea.

Expoziția itinerantă este alcătuită din 20 de imagini pe care regizorul Dan Mihalcea le-a realizat la Vulcanii Noroioși din Buzău și este un mod prin care autorul încearcă să atragă atenția asupra contaminării mediului cu materiale care pot să influențeze negativ funcția naturală a ecosistemelor.

Dan Mihalcea a vernisat, în urma cu 10 ani, la Pitești, o expoziție intitulată Canonicon.

"În primul rând, vreau să felicit Biblioteca Județeană pentru că, iată, continuă seria de evenimente care ies din rutina zilnică. Sunt un mare iubitor de natură și cred că, într-adevăr, trebuie să fim mult mai atenți la ceea ce facem, pentru că modul în care noi, oamenii, acționăm asupra naturii poate avea efecte dăunătoare și aceste efecte se văd deja. Sunt unul dintre cei care am fost de mai multe ori la Vulcanii Noroioși. Este un peisaj selenar. Cred că trebuie să atragem atenția pe toate căile asupra protecției mediului și arta poate fi un mijloc extrem de eficient.  Apreciez aceste lucrări inspiraționale ale dlui Mihalcea. Sunt convins că nu veți mai aștepta zece ani pentru a reveni cu o expoziție la noi în județ pentru că aveți aici mereu ușile deschise, suntem iubitori de frumos" - Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

"A fost de câteva ori la Vulcanii Noroioși și nu de fiecare dată a reușit să prindă esența. Ceea ce vedeți merge foarte mult pe detaliu, pe lumină, și nu atât pe saturație în materie de lumină, cât pe vibrație" - poeta Denisa Popescu.

"Fotografia înseamnă cunoaștere, memorie, înseamnă artă. La celelalte trei vernisaje am întâlnit oameni care au spus că au fost acolo, dar nu au văzut așa. Alții au spus că nu au fost, dar se vor duce după ce au văzut această expoziție. Le-am spus că nu vor vedea aceleași imagini, pentru că fiecare vede adevărul său. Ceea ce vedeți în aceste fotografii este adevărul lui Dan Mihalcea. Vulcanii sunt vechi și au legende. Ei pot reveni în actualitate. Semnificația acestei expoziții este că ne ancorăm și noi la formarea mediului natural, la materialele care pot influența în mod negativ ecosistemele" - Dan Mihalcea, fotograf și regizor.

"L-am cunoscut acum 10 ani pe Dan Mihalcea, atunci când am vernisat o expoziție dedicată lumii lui Dumnezeu. A venit atunci cu fotografii într-o luminozitate clar-obscură, cu foarte multe lucruri surprinse din lumea bisericii" -  Sorin Mazilescu, etnolog.