Tranșă de 25 de milioane de lei, pentru județul Argeș, prin O.U.G. 28/2013

În urma discuțiilor purtate de Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, cu Primul Ministru Victor Ponta și cu vicepremierii Liviu Dragnea – Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și Daniel Constantin – Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, cu prilejul vizitelor în județul nostru, în baza OUG nr. 28/2013 a fost alocată județului Argeș suma de 25 milioane lei, în cadrul Programul Național de Dezvoltare Rurală, pentru subprogramele "Modernizarea satului românesc", "Regenerarea urbană a municipiilor și orașelor" și "Infrastructura la nivel județean", pentru un număr de 61 de obiective de investiții, din 56 de unități administrativ - teritoriale argeșene.

Investițiile constau în reabilitări și extinderi alimentări cu apă și canalizare, epurare ape uzate menajere, dezvoltare și modernizare infrastructură rurală – poduri, drumuri comunale și locale etc.

În acest an, județul Argeș a mai beneficiat de încă două tranșe de bani, de 25 milioane lei, în lunile februarie - martie, respectiv de 7,97 milioane lei, în luna august.

Alocarea acesei importante sume vine în completarea fondurilor alocate de către Guvernul României pentru județul Argeș, săptămâna trecută fiind aprobată suma de 11.418 mii lei, pentru finanțarea cheltuielilor privind drumurile județene și comunale.

De asemenea, în domeniul agricol, în sectorul vegetal vor fi acordate compensări pentru suprafețe de teren afectate de calamitățile din perioada ianuarie – august, județul Argeș urmând să primească despăgubiri pentru o suprafață totală de 17.184,35 hectare, respectiv:

• Grâu – 7.298,8 ha                                             (335 lei/ha)
  • Porumb + sorg – 3.358 ha                                (335 lei/ha)
  • Floarea soarelui – 1.845                                  (335 lei/ha)
  • Rapiță – 2.918 ha                                            (335 lei/ha)
  • Orz - 548,1 ha                                                 (335 lei/ha)
  • Legume în câmp + pepeni – 66 ha                 (610 lei/ha)
  • Cartof – 71 ha                                                 (700 lei/ha)
  • Plantații pomicole - 76,3 ha                            (1.200 lei/ha)
  • Secară + Triticale -  852                                 (335 lei/ha)
  • Ovăz – 20 ha                                                  (335 lei/ha)
  • Orzoaică – 26 ha                                            (335 lei/ha)