Târg de produse tradiționale, sâmbătă, 13 iunie, orele 10.00-20.00, în Piața Vasile Milea

Consiliul Județean Argeș, împreună cu Grupurile de Acțiune Locală din Județul Argeș și cu Camera Agricolă Argeș, organizează, sâmbătă, 13 iunie, între orele 10.00-20.00, "Târgul de produse tradiționale", în Piața Vasile Milea – Platoul Mobilux, Pitești , eveniment organizat în scopul promovării produselor, tradițiilor, meșteșugurilor și a culturii județului Argeș.

Cu această ocazie, meșteșugarii și producătorii tradiționali aparținând Grupurilor de Acțiune Locală din județul Argeș își vor promova activitatea și rezultatele obținute până în prezent.

În deschiderea evenimentului, de la ora 09.00, va avea loc și o conferință de presă, la Sala mare a Consiliului Județean Argeș, la care sunt invitați să participe reprezentanții Ministerului  Agriculturii și Dezvoltării Rurale – dna director general adjunct Carmen Mihaela Boteanu, președintele Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală din România, Alexandru Potor, conducerea C.J. Argeș, prefectul județului Argeș, reprezentanții Direcției Agricole Argeș și ai Camerei Agricole Argeș, primarii comunelor care fac parte din GAL-urile argeșene și parlamentari argeșeni.

PARTICIPANȚI:

1. GAL GĂVANU-BURDEA:

· produse din brânză și pastramă de oaie - Nuta Ion, com. Mirosi;

· produse apicole - Colac Lucian, com. Stolnici;

· război de țesut și țesaturi tradiționale - Ciuca Emil, com. Bârla.

2 GAL MUSCELEAN SI EUROPEAN:

· abori și arbuști decorativi ("I.I. BANZEA CONSTANTIN'')

3. GAL FAGARASUL DE SUD - TINUTUL POSADELOR:

· sculptura – Rodos Ion (Nucșoara);

· produse artizanat - Comandasu Paraschiva PFA (Corbi);

· produse tradiționale din carne – SC Radic Star SRL

· produse lactate și băuturi alcoolice tradiționale (țuica) -Tita Mihai PFA (Brăduleț);

· produse apicole (miere)- Frunteanu Marian PFA (Sălătrucu);

· produse lactate (telemea capră)- Ionescu Ionut PFA (Brădulet)

4. GAL TINUTUL ARGESUL DE MIJLOC:

· Buliga Sorin – produse apicole ;

· Bunescu Sorina – goblenuri și obiecte de artizanat;

· Serban Cristian – ghivece flori.

5. GAL LUNCA ARGEȘULUI:

· produse apicole ( producator - Teianu Cristian Ionut);

6. GAL DRUMUL CARELOR:

· bauturi alcoolice tradiționale (o selectie de vinuri);

· alte produse alimentare (traditionale si bio/ecologice: magiun de Topoloveni, dulceturi si compoturi);

7. ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE ȘI MESERII PITEȘTI :

· olarit ; dogari; împletituri nuiele;

8. INSTITUTUL DE CERCETARE – DEZVOLTARE PENTRU POMICULTURĂ  PITEŞTI - MĂRĂCINENI,

9. INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE PENTRU

BIOTEHNOLOGII ÎN HORTICULTURA ȘTEFĂNEȘTI – ARGEȘ

10. STAȚIUNEA DE CERCETARE ȘI DEZVOLTARE AGRICOLĂ PITEȘTI –

ALBOTA

11. SC SONIMPEX SRL (magiun de Topoloveni)

12. SC BRĂDET SRL – com. Brăduleț – lapte si produse din lapte;

13. SC ALEX & THEOPARTY SRL – mun. Câmpulung – covrigul muscelean;

14. NEGUT  GHEORGHE – com. Rociu – carne si produse din carne;

15. IONITA  STEFAN – com. Brăduleț – lapte si produse din lapte;

16. PETRISOR MARINESCU – com. Cicănești – suc si produse apicole;

17. SC SLĂNIC MUSCEL AGROINDUSTRIAL COMPLEX SRL – com. Domnești – zacuscă, siropuri, șerbet, băuturi spirtoase.

18. CENTRUL CULTURAL MIOVENI.