Stadiul proiectelor cu finanțare europeană din județul Argeș

Miercuri, 09.01.2018, la conferința de presă, alături de președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, a fost prezent directorul Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud – Muntenia, Liviu Mușat, care a prezentat stadiul celor mai importante proiecte cu finanțare europeană din județul Argeș.

"Argeșul este județul din regiune cu cele mai multe contracte semnate în Programul Operațional Regional și cu suma cea mai mare de bani. Sperăm ca aceste proiecte să capete contur într-un timp cât mai scurt și să intre în folosul pentru care ele au fost realizate.", a declarat Liviu Mușat - directorul ADR Sud-Muntenia.

De asemenea, Argeșul va fi primul județ din regiune care va semna al doilea contract pe axa 6 – axa de drumuri. Este vorba despre MODERNIZARE DJ 503 LIM. JUD. DAMBOVITA – SLOBOZIA – ROCIU – OARJA – CATANELE, un proiect cu o valoare de peste 90 de milioane lei.

Tot într-un stadiu avansat sunt și proiectele referitoare la:

- EXTINDEREA, MODERNIZAREA ȘI DOTAREA AMBULATORIULUI INTEGRAT AL SPITALULUI DE PEDIATRIE PITEȘTI

- EXTINDEREA ŞI DOTAREA AMBULATORIULUI INTEGRAT AL SPITALULUI JUDEŢEAN DE URGENŢĂ PITEŞTI

- EXTINDERE ȘI DOTARE SPAȚII URGENȚĂ ȘI AMENAJĂRI INCINTA SPITAL JUDEȚEAN DE URGENȚĂ PITEȘTI

- EXTINDERE, MODERNIZARE ȘI DOTARE SPAȚII URGENȚĂ SPITALUL DE PEDIATRIE PITEȘTI