Semnarea contractului de finanțare pentru proiectul "Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș"

Miercuri, 14 martie 2018, la Consiliul Județean Argeș a avut loc semnarea de către președintele CJ Argeș, Dan Manu, și directorul ADR Sud Muntenia, Liviu Mușat, a contractului de finanțare pentru proiectul "Conservarea și consolidarea Cetății Poenari Argeș".

# Valoarea totală a contractului de finanțare este de 10.772.936,09 lei, din care:

9.647.565,90  lei reprezintă valoarea totală nerambursabilă solicitată;             1.125.370,19  lei este contribuția beneficiarului;

# Perioada de implementare: 26 de luni de la semnarea contractului de finanțare

Obiectivul general constă în impulsionarea dezvoltării locale prin conservarea și consolidarea patrimoniului Cetății Poenari – Argeș, respectând principiile dezvoltării durabile.

Obiectivele specifice care vor conduce la realizarea obiectivului general, sunt:

• îmbunătăţirea infrastructurii Cetății Poenari Argeș prin conservarea și consolidarea obiectivului turistic – monument istoric categorie A;
  • creșterea gradului de expunere a Cetății Poenari Argeș după finalizarea lucrărilor de intervenţii, prin digitizarea acestuia.

În cadrul acestui proiect se vor derula lucrări de reabilitare structurală si arhitecturală, conservare și consolidare, dupa cum urmeaza:

- reîntregiri parțiale pe verticală și orizontală a unor structuri istorice, pe baza rezultatelor studiilor arheologice și istorico-arhitecturale, prin marcarea intervențiilor;

- consolidarea elementelor constructive cu grad ridicat de risc de degradare și prăbușire;

- acoperirea donjonului cu un acoperiş transparent pentru a opri acţiunea apelor meteorice şi a zăpezii asupra interiorului acestuia;

- realizarea unei porţiuni interioare din lemn a planşeului unuia dintre etaje pentru ilustrarea mai clară a dispoziţiei etajelor în cadrul turnului;

- realizarea în cadrul refacerii curtinei de sud (curtină - este un zid defensiv construit între două turnuri sau bastioane ale unui castel sau ale unei fortărețe medievale) a unei porţiuni din drumul de strajă;

- reabilitarea şi tencuirea parţială a cisternei de apă, pentru o imagine mai elocventă a acesteia;

- realizarea unei pasarele din lemn din zona intrării în donjon, către est, în lungul zidului median din cărămidă, pentru a putea utiliza spaţiul dintre zidurile de piatră în vederea expunerii unor replici ce pot ilustra parţial viaţa din Cetate.

- intervenții de stopare a umidității ascensionale în masivele de zidărie.

Cu această ocazie, președintele Dan Manu a precizat faptul că, în același timp, Consiliul Județean Argeș are în proiect construirea unei noi căi de acces - lift, funicular sau telecabină, în funcție de soluțiile oferite de specialiști -  către Cetatea Poenari. Investiția ar urma să fie realizată din fondurile bugetului județean și are drept scop accesul mai facil la cetate și implicit creșterea numărului de turiști. Prin realizarea acestui proiect se dorește dublarea numărului de turiști care vizitează Cetatea Poenari, numărul acestora fiind acum de 80.000 pe an.

Acesta este cel de-al patrulea  contract cu finanțare europeană de Consiliului Județean Argeș. Au mai fost semnate:

# contractual privind restaurarea Muzeului Județean Argeș, fosta clădire a Prefecturii.  Valoarea acestui contract depășește 21 de milioane de lei, iar durata de implementare este de 44 de luni. Investiția constă în reabilitarea și consolidarea clădirii, precum și înlocuirea instalațiilor electrice și termice. Clădirea va recăpăta astfel strălucirea de altădată, clădirea fostei Prefecturi a județului fiind de altfel monument istoric.

# contractul privind Galeria de Artă "Rudolf Schweitzer-Cumpăna", galerie ce va fi restaurată, conservată și digitizată cu fonduri Regio - Programul Operațional Regional 2014-2020, în valoare de peste 4,3 milioane euro

# și contractul de modernizare a DJ 504, Popești - Izvoru - Recea - Cornățel - Vulpești (pâna în DN 65A) în valoare de circa 18 milioane euro.