Se constituie Consiliului Consultativ pe Probleme de Tineret Argeș

Pentru stimularea cooperării și a dezvoltării dialogului între autoritatea publică locală și tineri, prin hotărâre a Consiliului Județean Argeș, a fost constituit Consiliul Consultativ pe Probleme de Tineret Argeș, o structură consultativă pe probleme de tineret, fără personalitate juridică, ce funcționează pe lângă Consiliul Județean Argeș.

Consiliul Județean Argeș a manifestat o permanentă deschidere și preocupare pentru sprijinirea și îndrumarea tinerilor în vederea participării active a acestora la viața economică, educațională și culturală a județului, stimularea voluntariatului și mobilității în rândul tinerilor, susținerea activităților și proiectelor de tineret, în limita resurselor financiare și în conformitate cu legislația în vigoare.

Astfel, în ultimii ani au fost alocate fonduri de la bugetul local pentru susținerea activităților de tineret, prin organizarea concursului de proiecte în domeniul tineretului, culturii și sportului.

S-au organizat în mod regulat consultări cu organizații neguvernamentale de tineret constituite la nivelul județului la care au participat și Direcția Județeană de Tineret și Sport Argeș și Fundația Județeană pentru Tineret Argeș, rezultând necesitatea constituirii Consiliului Consultativ pe Probleme de Tineret Argeș și aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare al acestuia.

Scopul înființării Consiliului Consultativ pe Probleme de Tineret Argeș este de a consulta tinerii din județul Argeș și de a stimula participarea acestora la formularea politicilor publice.

Obiectivele Consiliului Consultativ pe Probleme de Tineret sunt:

# Identificarea nevoilor tinerilor și promovarea unor soluții în vederea satisfacerii nevoilor acestora;

# Realizarea Strategiei de Tineret a Județului Argeș, în concordanță cu politicile naționale de tineret;

# Promovarea viziunii tinerilor din comunitatea argeșeană în procesul de luare a deciziilor la nivel județean;

# Sprijinirea participării sectorului neguvernamental de/pentru tineret la programe, proiecte și politici dedicate tinerilor;

# Sprijinirea, stimularea și recompensarea creativității și performanței tinerilor în diverse domenii ale artei, culturii și industriilor creative;

# Stimularea preocupării tinerilor inclusiv a celor cu dizabilități pentru lectură, creație literară și act cultural;

# Susținerea tinerilor implicați în activități și programe de cercetare-dezvoltare-inovare;

# Promovarea dialogului între generații;

# Promovarea dialogului intercultural, în combaterea rasismului, xenofobiei și intoleranței în rândul tinerilor;

# Stimularea activităților de voluntariat.

Principalele domenii de lucru abordate de CCPT Argeș sunt următoarele:

a) cultură și artă;

b) educaţie şi formare;

c) ocuparea forţei de muncă şi antreprenoriat;

d) participare şi activităţi de voluntariat;

e) sport, sănătate şi mediu;

f) incluziune socială şi susţinerea tinerei familii;

g) turism;

h) creativitate și inovare;

i) cooperare internațională.

Pentru dobândirea calității de membru, organizațiile neguvernamentale trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele criterii de eligibilitate:

a) să fie organizație neguvernamentală de tineret și pentru tineret constituită în conformitate cu prevederile legale în vigoare;

b) membrii organizației să fie cel puțin 50% tineri cu vârsta cuprinsă între 14- 35 de ani;

c) să aibă sediul social/ punct de lucru/ filială în județul Argeș;

d) să fie avut activitate de și pentru tineret, în județul Argeș, în ultimul an calendaristic;

e) să nu se afle în procedură de faliment, dizolvare sau insolvență;

f) să aibă caracter apolitic.

Înscrierea în CCPT Argeș se va face prin adeziune scrisă depusă la Secretariatul CCPT Argeș.

Mai multe informații legate de constituirea CCPT Argeș și de modul cum se poate dobândi calitatea de membru puteți găsi pe site instituție:

https://www.cjarges.ro/documents/10865/2094850/Anexa+la+H.C.J+nr.186+din+29.06.2023_P.18.pdf/ef4f2876-3e66-4a64-9ba8-b3b115dac8f8 .